Rafał Królikowski w spektaklu o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:56
Rafał Królikowski zagra i zaśpiewa w spektaklu napisanym według książki, która z kolei powstała na podstawie listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory "Listy na wyczerpanym papierze". Książka zawiera niepublikowaną do tej pory korespondencję twórców z lat 1964-1966.
Audio
  • Spotkanie z Mistrzem - Rafał Królikowski o pracy w teatrze (Jedynka)
Rafał Królikowski. Kadr z filmu Lejdis reż. Tomasz Konecki
Rafał Królikowski. Kadr z filmu "Lejdis" reż. Tomasz KoneckiFoto: materiały promocyjne

Przedstawienie zostanie wystawione w Teatrze Polskim. Premiera w drugiej połowie września. Książka zawiera nie publikowaną do tej pory korespondencję Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory z lat 1964-1966, zaczyna od wstępu Magdy Umer, a kończy się tekstami piosenek, które powstały pod wpływem uczuć dwojga artystów. Rafał Królikowski będzie grał i śpiewał, bo to przedstawienie z piosenkami. - Te wszystkie piosenki znamy z żartobliwych wykonań i żartobliwej formy. A okazuje się, że to miało ogromne pokłady emocji, które łączyły Osiecką z Przyborą - zauważa.
Rafał Królikowski przez 15 lat grał w Teatrze Powszechnym. Bardzo sobie cenił tę pracę. Szczególnie wspomina rolę w spektaklu "Kaleka z Inishmaan". - Najpełniejsza praca w fantastycznym towarzystwie - mówi. Teatr opuścił, kiedy przyszedł młody reżyser Remigiusz Brzyk. - Zaczęły się przykre tarcia, to wypłynęło na zewnątrz. Pomyślałem sobie, że nie chcę w tym uczestniczyć - wspominał. Teraz jest wolnym strzelcem.
Rafał Królikowski gra obecnie w "Karnawale, czyli pierwszej żonie Adama" Sławomira Mrożka, wystawionej na deskach Teatru Polskiego. To światowa prapremiera. Przyznał, że po przeczytaniu sztuki nie miał pojęcia o czym ona jest. Ale zaufał reżyserowi Jarosławowi Gajewskiemu. Teraz ma ogromną frajdę z odczytywania tekstu. Jest zadowolony również dlatego, że zagrał poważną rolę, gdyż dotychczas był kojarzony raczej z lżejszym repertuarem. Przy okazji miał możliwość poznania Sławomira Mrożka, który przypominał aktorom, że to komedia a nie tragedia. Był to jego pierwszy zawodowy Mrożek.
Audycja Anny Retmaniak "Portret słowem malowany" jest nominowana w kategorii Kuźnia Mistrza Mowy Polskiej do tytułu Mistrz Mowy Polskiej.

>>> Zagłosuj w plebiscycie na Mistrza Mowy Polskiej

"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00

(ag)

Czytaj także

"Nie jestem łakomym kąskiem dla paparazzi"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 11:38
- Myślę, że w moim zawodzie, tych wszystkich wzlotach i upadkach, bardzo ważna jest rodzina oraz stabilny tzw. prywatny background - mówił w Jedynce aktor Rafał Królikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"I Love You" zmusza ludzi do oświadczyn

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:30
Najbardziej zabawne show na Broadwayu wreszcie trafiło do Polski. Spektakl przygotował Teatr Buffo, a tytułowe "I Love You" pada w nim m. in. z ust Magdaleny Smalary i Rafała Królikowskiego.
rozwiń zwiń