Letnia Akademia Filmowa. "Tu liczy się spotkanie, nie czerwony dywan"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 10:14
- Letnia Akademia Filmowa wyrosła z ruchu Dyskusyjnych Klubów Filmowych i zachowała formułę tamtych spotkań. Prelekcja, projekcja i bardzo często dyskusja - mówił w Jedynce Grzegorz Pieńkowski, przewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.
Audio
  • Joanna Sławińska rozmawia z gośćmi 14. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W audycji znalazły się również recenzje nowości filmowych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
  • Relacja Joanny Sławińskiej z 14. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu (Popołudnie z Jedynką)
Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Letnia Akademia Filmowa w ZwierzyńcuFoto: www.laf.net.pl

14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 11 sierpnia. Organizatorzy proponują bogaty program fabuł i dokumentów, ponadto retrospektywy - kubańską, islandzką i niemiecką. - Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie filmowe na terenie kraju, które nie zachorowało na syndrom festiwali. Nie ma rankingów, czerwonych dywanów. Jest zwykłe, proste spotkanie z filmem i twórcami - podkreślał w "Magazynie bardzo filmowym" Grzegorz Pieńkowski.

Na tegorocznej Letniej Akademii Filmowej bardzo mocno reprezentowane jest kino dokumentalne. Wśród pokazywanych filmów znalazły się m.in. nagrodzony w Moskwie "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego oraz "Joanna" Anety Kopacz, dyskretny i poruszający dokument o umieraniu kobiety chorej na raka.

- Chciałam opowiedzieć tę historię z jednego powodu. Dla mnie Joanna nie była osobą chorą na raka, tylko piękną i mądrą kobietą, która wspaniale żyła, potrafiła pięknie dotykać życia i cieszyć się nim. Ja się głównie śmiałam na planie, chociaż oczywiście też bardzo przeżywałam te zdjęcia. Był inteligentny żart, ciekawe opowieści, jednym słowem – działo się. Joanna miała też bardzo fajną relację z synem, która była bardzo zabawna. Ktoś ostatnio napisał "Sceny z życia rodzinnego" i trochę taki ten film jest - mówiła reżyserka.

Patronem medialnym 14. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu jest radiowa Jedynka.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

W audycji znalazły się również recenzje nowości filmowych, m.in. dokumentalnej "Miłości" w reżyserii Filipa Dzierżawskiego o historii i reaktywacji zespołu Miłość.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lech Wałęsa na światowej premierze filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 12:43
- Będzie czerwony dywan. Mam nadzieję, że oprócz Andrzej Wajdy i innych twórców, przyjedzie także bohater obrazu - powiedział w radiowej Jedynce producent filmu Michał Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Kolberger laureatką festiwalu Dwa Brzegi. "Pokazuję świat, który znam”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 10:51
W Kazimierzu Dolnym zakończył się festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, na którym prezentowano filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe z Polski i zza granicy. Niezależny Konkurs Krótkometrażowy wygrała Julia Kolberger, reżyserka filmu "Mazurek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Łoziński przyznaje, że jego film spowodował konflikt z ojcem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 16:05
Paweł Łoziński w rozmowie z Joanną Sławińską mówi o tym, dlaczego poczuł się wyzwolony po nakręceniu głośnego filmu "Ojciec i syn". Określa swoje credo dokumentalisty i wyznaje czym różni się jego kino od kina tworzonego przez jego ojca, Marcela Łozińskiego.
rozwiń zwiń