X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Życie Papuszy - historia przypadku i tęsknoty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:13
- Gdyby Jerzy Ficowski nie trafił do taboru uciekając w 1949 roku przed ubekami, gdyby nie spotkał Papuszy, gdyby nie namówił jej do pisania, nie znalibyśmy jej. A on ją później za to przepraszał - mówi reporterka Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza".
Audio
  • Angelika Kuźniak o życiu i twórczości Papuszy (Rozdroża kultury/Jedynka)
Bronisława Wajs Papusza
Bronisława Wajs PapuszaFoto: PAP/Zbigniew Staszyszyn

- Ktoś podarował mi tomik jej wierszy, przeczytałam i znalazłam w nich ogromną tęsknotę za wolnością, wrażliwość i pomyślałam, że chciałabym dowiedzieć się, kim jest ta kobieta - opowiada reporterka Angelika Kuźniak .

"Jak już zostałam poetką, dostałam książkę, Mickiewicza czytałam..."

Odkryta

Bronisława Wajs - Papusza - była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać, a za lekcje czytania płaciła kradzionymi kurami. Śpiewała swoje pieśni nie nazywając ich nawet wierszami. Dopiero Jerzy Ficowski przetłumaczył jej teksty z romskiego i doprowadził do ich wydania w formie tomików.

/

W trakcie pracy nad książką "Papusza" w historii cygańskiej poetki znalazła zapis szczęśliwej, choć skrytej miłości, świadectwo życia kobiety z jednej strony łamiącej schematy, a z drugiej pozostającej w tradycyjnych konwenansach. - Była Cyganką z krwi i kości. Wiedziała, że najlepszy rosół jest z kradzionych kur, więc je kradła, wróżyła świetnie. Była bardziej Cyganką niż poetką, bo ta ostatnią została z przypadku - opowiada gość Magdaleny Mikołajczuk.

Odrzucona

Docenił ją także Julian Tuwim, jej wiersze zaczęły się ukazywać w czasopismach i zbiorach, a ze współpracy z Ficowskim zrodziła się książka "Cyganie polscy" (wyd. 1953) zawierającą słownik i opis cygańskich zwyczajów i wierzeń.

Ta ostatnia wywołała szczególnie negatywne reakcje ze strony środowiska romskiego. - Papuszy nigdy nie uznano za skalaną, czyli taką, której nie wolno podawać ręki, koło której nie wolno siadać, ale właściwie to ją spotkało. Cyganie bywali u niej bardzo rzadko, była odtrącona i bardzo samotna - wyjaśnia Angelika Kuźniak.

Papuszę uznano za zdrajczynię, choć w listach do Ficowskiego życie taborowe opisywali także inni Cyganie. Silne emocje związane z szykanami własnego środowiska wywołały nawrót choroby psychicznej, która po raz pierwszy objawiła się w wieku 26 lat.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jaka historia wiąże się z przybranym synem Papuszy? Czy nowe pokolenia cyganów znają jej twórczość? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Rozdroża kultury", w której znalazły się także fragmenty wypowiedzi samej Papuszy z archiwum Polskiego Radia oraz Krzysztofa Krauzego, autora filmu "Papusza".

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los Orfeusza: poeci muszą przerobić tę lekcję

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 14:08
- Jest dziś tendencja, by powiedzieć, że poezja niczego nie wyraża, że dotyczy tylko samej siebie. Nie można jednak zabłysnąć bez poczucia, że są sprawy, które ludzi dręczą, ciekawią - podkreśla juror Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Tomasz Burek.
rozwiń zwiń