Jerzy Schejbal: teatr jest moim domem

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:16
- Zawsze uważałem, że aktor nie powinien siedzieć w jednym miejscu. To wędrujący zawód i jeśli ktoś się na niego decyduje, powinien często zmieniać teatry - Jerzy Schejbal opowiadał słuchaczom radiowej Jedynki co najbardziej ceni w aktorstwie.
Audio
  • Jerzy Schejbal wspomina swoje początki w zawodzie aktora (Jedynka/Spotkanie z mistrzem)
Jerzy Szejbal, kadr z filmu To nie tak jak myślisz, kotku
Jerzy Szejbal, kadr z filmu "To nie tak jak myślisz, kotku"Foto: materiały promocyjne

Gość "Spotkania z mistrzem" w całej swojej karierze współpracował z wieloma teatrami. Jednak - jak twierdzi - tym, co łączyło wszystkie te instytucje, był szacunek dla warsztatu aktora. - W każdym teatrze, w którym pracowałem, obowiązywała hierarchia. Pamiętam, jak podczas przygotowań do premiery, starszy pan, który pracował w garderobie, pomógł mi założyć buty - wspomina Jerzy Schejbal. - Na początku byłem zaskoczony, ale ten człowiek twierdził, że taka jest jego praca. Dziś stosunki miedzy pracownikami teatru już tak nie wyglądają - dodaje.

Jerzy Schejbal nie unika pracy w serialach. Ale, jak podkreśla, nie obawia się, że zastanie zaszufladkowany jako aktor znany tylko z telewizji. -Te role, które dostaję w serialach, są charakterystyczne, dzięki czemu ciągle jestem postrzegany jako aktor, a nie celebryta. - mówi. - Niezależnie od tego, gdzie właśnie pracuję, teatr pozostaje moim domem - przyznaje gość Anny Retmaniak.

"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00

(szr)

Zobacz więcej na temat: aktorzy TEATR Jerzy Schejbal

Czytaj także

Joanna Trzepiecińska: trafiłam w dobre ręce

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 11:09
- Stołeczny Teatr Studio to mój jedyny teatr w życiu - zdradza w radiowej Jedynce aktorka. Joanna Trzepiecińska grała na scenie stołecznego teatru przez 24 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Kucówna: jestem już w szarej godzinie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 23:00
"Szara godzina" to nowa, trzecia już książka napisana przez słynna aktorkę. W "Rozmowie z mistrzem" Zofia Kucówna tłumaczy skąd tytuł i pomysł na książkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Królikowski w spektaklu o Osieckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:56
Rafał Królikowski zagra i zaśpiewa w spektaklu napisanym według książki, która z kolei powstała na podstawie listów Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory "Listy na wyczerpanym papierze". Książka zawiera niepublikowaną do tej pory korespondencję twórców z lat 1964-1966.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie nowoczesność, lecz mądrość". 30. rocznica śmierci Zofii Mrozowskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 20:00
- Jej aktorstwo odznaczało się, rzadką u kobiet w tym zawodzie, dyscypliną intelektualną. Ten talent decydował też o jej ogromnych sukcesach pedagogicznych - mówił o bohaterce Dwójkowej audycji Zbigniew Zapasiewicz.
rozwiń zwiń