Seamus Heaney dogadywał się z królami, noblistami i zwykłymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:10
Bezpośredni, otwarty, skromny, z fantastycznym poczuciem humoru - taki był Seamus Heaney. - Był u nas w domu, gdy Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla. Złapał gazetę, w której opublikowano portret poetki i kazał sobie zrobić zdjęcie z Noblistką - opowiada Adam Szostkiewicz, tłumacz Heaneya.
Audio
  • Seamus Heaney dogadywał się z królami, noblistami i zwykłymi ludźmi (Rozmowa o mistrzu/Jedynka)
Seamus Heaney wita się z Królową Elżbietą II (z prawej), w środku prezydent Irlandii,  Mary McAleese
Seamus Heaney wita się z Królową Elżbietą II (z prawej), w środku prezydent Irlandii, Mary McAleese Foto: EPA/ARTHUR EDWARDS

Seamus Heaney, irlandzki poeta, laureat Literackiej Nagrody Nobla w roku 1995, był zaprzyjaźniony z Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, Adamem Zagajewskim i innymi polskimi poetami. Często bywał w Krakowie.
- Skromność i zainteresowanie każdym, to kolejne cechy tego wyjątkowego człowieka - podkreśla Adam Szostkiewicz, gość audycji "Rozmowa o mistrzu”.
Szostkiewicz dodaje, że Heaney równie dobrze dogadywał się z królami i noblistami, jak i z prostymi ludźmi. - Pochodził z niezamożnej, wielodzietnej rodziny gospodarzy rolnych, którzy mieli wiele dzieci i bardzo tradycyjną filozofię życiową - jedna z jego sióstr pracuje jako kucharka w szkolnej stołówce, a brat jest kierowcą ciężarówki - mówi gość Magdy Mikołajczuk
Dlaczego Heaney zabrał się za tłumaczenie Trenów Kochanowskiego, chociaż było to dla niego piekielnie trudne? Jak reagował na polskich muzyków grających irlandzką muzykę ludową? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Szostkiewiczem.
Seamus Heaney, irlandzki poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca, profesor na Harvardzie i Oksfordzie urodził się w 1939 r., debiutował w 1966 r. Najbardziej znane jego tomy wierszy to "Station Island" (1986) i "Seeing Things" (1991). W 2011 roku ukazała się pierwsza w języku polskim monografia poświęcona jego twórczości, autorstwa Jerzego Jarniewicza "Heaney. Wiersze pod dotyk". Przez wielu uważany był za najważniejszego anglojęzycznego poetę od czasów Yeatsa. Zmarł w wieku 74 lat.
(ah)

Czytaj także

Stylu Szymborskiej wciąż nie można podrobić

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:45
1 lutego mija druga rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. Kiedy w 1996 roku polska poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla Komitet Noblowski w uzasadnieniu napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy nie mają szans na literackiego Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 06:44
Zdaniem profesora Mariana Płacheckiego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej nagrodę może dostać pisarz z Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad sto nieznanych notatników Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 03:00
Rękopisy, notatki, prywatna korespondencja, a przede wszystkim medal noblowski – taką kolekcję przekazał Bibliotece Narodowej syn noblisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współpraca z UB. Nie będzie stypendium imienia męża Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 09:55
To skutek protestu, który zainicjował na Facebooku Maciej Gawlikowski, autor książek i działacz opozycyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pięcioro nominowanych do nagrody Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 17:57
Do ścisłego finału jury zakwalifikowało: Justynę Bargielską, Krystynę Dąbrowską, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska i Jan Polkowskiego.
rozwiń zwiń