Adam Wojtyszko: w radiu uwodzi mnie przerażająca dowolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:44
- Teoretyczne ograniczenie, którym jest zamknięcie przekazu w jednym ze zmysłów powoduje, że otwiera się nieograniczony potencjał możliwości - powiedział o pracy w radiu Adam Wojtyszko.
Audio
  • Adam Wojtyszko o Nagrodzie Don Kichot i pracy reżysera (Jedynka/Spotkanie z mistrzem)
Adam Wojtyszko z Nagrodą Don Kichot
Adam Wojtyszko z Nagrodą Don KichotFoto: W. Kusiński/PR

Adam Wojtyszko jest reżyserem. Tegorocznym laureatem Nagrody Don Kichota Radiowej Jedynki i Teatru Polskiego Radia za słuchowisko "Dwudram".

Przygodę z Teatrem Polskiego Radia zaczął już na studiach reżyserskich. - Mieliśmy warsztaty z dyrektorem Januszem Kukułą. To było pierwsze małe zakochanie. Potem przypadkiem się spotkaliśmy. Zaprosił mnie do pracy w radiu - powiedział Wojtyszko.

Reżyser podkreślił, że w radiu zafascynowały go możliwości i nieograniczony potencjał. - W radiu, gdzie operujemy dźwiękiem właściwie nie ma żadnych ograniczeń. To jest miejsce gdzie można się skupić na psychologii postaci oraz stworzyć cały Wszechświat - powiedział Wojtyszko.

Wojtyszko znajduje we współczesnym świecie postawy podobne do Don Kichota. Jego zdaniem pojawia się ona najczęściej, gdy nie można już wytrzymać. - Zawsze jest miejsce na terapeutyczną funkcję szaleństwa. Czasem działanie absurdalne jest zdrowsze niż trzymanie się w schematach rzeczywistości przeliczalnej - powiedział Wojtyszko.

Przyznaje jednak nie podjąłby się dopisania dalszych losów Don Kichota. - Gdybyśmy wiedzieli jak to się skończy, to nie byłoby sensu niczego robić. Zawsze jest pragnienie, żeby wszystko dobrze się skończyło. Natomiast przeszkody, które spotykamy na drodze, najbardziej motywują do walki - przyznał reżyser.

Nagrody Arte i Don Kichot przyznane >>>

Adam Wojtyszko jest synem reżysera Macieja Wojtyszki i Henryki Wojtyszko. Można powiedzieć, że miłość do teatru wyssał z mlekiem matki. - Można też powiedzieć, że przez osmozę. Często się zdarzało, że jako dzieci siedzieliśmy na próbach w teatrze lub kręciliśmy się na planach zdjęciowych. To rodzaj środowiska naturalnego - powiedział Wojtyszko.

Reżyser przyznał, że jego życie w dużym stopniu  ukształtowały opowiadania ojca o Brombie. Wydawało mu się, że  wszyscy na świecie ją znają. - Jest mi bardzo miło jeśli ktoś mówi, że się na tym wychował. Nie znając człowieka mamy wspólną siatkę skojarzeniową. Możemy się porozumieć niezależnie od tego z jak różnych światów pochodzimy. Kiedyś muszę Brombę  przeczytać - śmieje się Wojtyszko.

Niedawno Wojtyszko wyreżyserował sztukę pt. "Dwoje na huśtawce". - Ta sztuka jest wielowariantowa. Można z niej wyciągnąć każdą diagnozę współczesnego człowieka - powiedział Wojtyszko. Jego zdaniem kluczem do myślenia o tym tekście było pytanie, czy doświadczenie pomaga w tworzeniu związku, czy jest bagażem, który przeszkadza. - Najbardziej nas cieszyło, że nie odpowiedzieliśmy na to jednoznacznie. Nie można na to odpowiedzieć - powiedział Wojtyszko.

Obecnie Wojtyszko pisze scenariusz filmu fabularnego na podstawie książki. Nie chcę jednak zdradzać szczegółów. - To jest sposób na życie. Odpoczywamy od jednej pracy w innej pracy. To jedyny sposób żeby nie oszaleć, trochę pisać, a trochę reżyserować - przyznał Wojtyszko.  Sposobem na odreagowanie jest też dla niego proza. Wojtyszko pisze opowiadanie, które ma nadzieję wydać.

Z Adamem Wojtyszko rozmawiała Anna Retmaniak.

tj

Czytaj także

Janusz Kukuła: ogłaszamy konkurs na słuchowisko o emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 19:24
- Inspiracją jest skala zjawiska emigracji. Czas poważnie za tę tematykę się zabrać. Liczę, że rezultaty przejdą nasze oczekiwania, że pojawią się ważne utwory. Podejmą próbę diagnozy zjawiska przy całej różnorodności. To jest życie. Chcemy je utrwalić - powiedział w radiowej Jedynce Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arete i Don Kichot. Wręczono nagrody Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:55
Laureatem nagrody Don Kichot za reżyserię został Adam Wojtyszko, natomiast Arete trafiła do dwojga młodych aktorów - Anny Rokity i Michała Kościuka. Uroczysta gala miała miejsce w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń