"Ida", "W imię...", "Chce się żyć". To, co najlepsze na festiwalu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 21:56
38. Gdynia Film Festiwal przeszedł do historii. O główny laur, Złote Lwy, oraz o pozostałe nagrody walczyło 14 filmów fabularnych. Wygrała "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Audio
  • 38. Gdynia Film Festiwal. Podsumowanie Joanny Sławińskiej i Doroty Kołodziejczyk (Jedynka/Wieczór kulturalny)
Reżyser filmu Ida Paweł Pawlikowski ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwalu w Gdyni
Reżyser filmu "Ida" Paweł Pawlikowski ze Złotymi Lwami za najlepszy film festiwalu w Gdyni Foto: PAP/Adam Warżawa

To był znakomity festiwal. Ostra selekcja sprawiła, że tylko trzy filmy można uznać za raczej słabe. Międzynarodowe jury pod kierunkiem Janusza Głowackiego miało twardy orzech do zgryzienia, a temperatura obrad dochodziła do wrzenia.

- Było gorąco poza filmem, które dostał Złote Lwy. Uznaliśmy, że był najlepszy. Poza tym była straszna trzaskania, czego rezultatami jest podział nagród. Nie dostało ich parę filmów, a powinny - powiedział Głowacki.

Laureat Złotych Lwów to film polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego, który od lat tworzy i mieszka w Wielkiej Brytanii. Filmem "Ida" wrócił do Polski. Opowiada o zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką. Jej pochodzenie uświadamia jej ciotka, była stalinowska prokurator. Postać po części wzorowana na Helenie Wolińskiej. Akcja dzieje się w latach 60.

- Interesuje mnie ile osób może się u nas w duszy kryć. Czy ktoś kto jest fanatykiem w wieku 25 lat ma prawo zmądrzeć i być kimś innym w wieku 80 lat. Lubię też filmy, które są nieprzewidywalne. Gdy od początku nie wiadomo do czego to zmierza, nie widać mechaniki narracyjnej, gdy postacie są gęste i ciekawe, ale nie tłumaczą się marnymi dialogami - powiedział Pawlikowski.

Filmową stalinowską prokurator Wandę Gruz gra Agata Kulesza. Aktorka przyznała, że chciała się spotkać z Pawłem Pawlikowskim na planie. - Praca z nim jest przyjemnością. Jest człowiekiem, który ma wielki szacunek do ludzi, słucha - powiedziała Kulesza. Jury doceniło kreację Kuleszy nagradzając ją za pierwszoplanową rolę żeńską. Film otrzymał także nagrodę dziennikarzy.

Jurorzy przyznali podwójne Srebrne Lwy i podwójne nagrody specjalne. Te pierwsze powędrowały do Małgorzaty Szumowskiej za film "W imię…". Dostała też statuetkę dla najlepszego reżysera.

Opowieść o księdzu homoseksualiście okazała się subtelną historią o samotności i potrzebie uczucia. Najmocniejszą stroną filmu jest jednak kreacja Andrzeja Chyry. - Dla mnie to sposób na wejrzenie w człowieka. Nie przez wielką metaforę, tylko przez drobiazgi i sceny, które wydaje się, że niekoniecznie do siebie pasują. W życiu też nie jesteśmy konsekwentni - powiedział Chyra. Jurorzy docenili jego kreację nagradzając aktora za najlepszą główną rolę męską.

Jego zdaniem filmem będą zawiedzione środowiska "Krytyki Politycznej", bo nie jest on atakiem na Kościół. - Film opowiada rzeczy, które są prawdziwe. Każdy człowiek ma rozterki i potrzeby. Nie w nim kłamstwa i przesady - zapewnił Chyra.

Srebrnymi Lwami jury nagrodziło też najbardziej wzruszający film festiwalu "Chce się żyć", o chłopaku chorym na porażenie mózgowe. Odtwórca głównej roli Dawid Ogrodnik uważany był przez wielu za konkurenta Andrzeja Chyry do nagrody dla najlepszego aktora. Film nagrodziła natomiast publiczność,  przyznano mu też nagrodę klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu.

Natomiast oczekiwany film Joanny i Krzysztofa Krauzów "Papusza" dostał nagrody za charakteryzację i muzykę oraz jedną aktorską za drugoplanową rolę męską.

Wydarzeniem festiwalu w Gdyni było pojawienie się Romana Polańskiego. Zgotowano mu owację, gdy wkroczył na scenę Teatru Muzycznego w Gdyni przed pokazem swojego filmu "Wenus w futrze".

38. Gdynia – Festiwal Filmowy pełna lista nagrodzonych. Przyznano:

1. WIELKĄ NAGRODĘ 38. Gdynia – Festiwal Filmowy "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu: "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego

oraz

WIELKĄ NAGRODĘ 38. Gdynia – Festiwal Filmowy "ZŁOTE LWY" dla producentów najlepszego filmu: "Ida" – Ewy Puszczyńskiej, Piotra Dzięcioła

2. NAGRODĘ "SREBRNE LWY" 38. Gdynia – Festiwal Filmowy dla filmu "Chce się żyć" w reżyserii Macieja Pieprzyczy

oraz

NAGRODĘ "SREBRNE LWY" 38. Gdynia – Festiwal Filmowy dla producenta najlepszego filmu "Chce się żyć" – Wiesława Łysakowskiego

3. NAGRODĘ "SREBRNE LWY" 38. Gdynia – Festiwal Filmowy dla filmu "W imię…" w reżyserii Małgośki Szumowskiej

oraz

NAGRODĘ "SREBRNE LWY" 38. Gdynia – Festiwal Filmowy dla producenta najlepszego filmu: "W imię…" – Agnieszki Kurzydło

4. NAGRODĘ SPECJALNĄ JURY za odwagę formy i treści, a także za szczególne, unikatowe walory artystyczne za film "Bejbi blues" dla reżysera Kasi Rosłaniec i producenta Agnieszki Kurzydło oraz za film "Miłość" dla reżysera Sławomira Fabickiego oraz producenta Leszka Rybarczyka i Marka Rudnickiego.

5. NAGRODY INDYWIDUALNE:

· dla Małgorzaty Szumowskiej za reżyserię filmu "W imię…."

· dla Jacka Bromskiego za scenariusz do filmu "Bilet na księżyc"

· Nagroda Jury dla młodego talentu reżyserskiego Tomasza Wasilewskiego za film: "Płynące wieżowce"

· dla Agaty Kuleszy za główną rolę kobiecą w filmie "Ida"

· dla Andrzeja Chyry za główną rolę męską w filmie "W imię…"

· dla Magdaleny Berus za profesjonalny debiut aktorski w filmie "Bejbi blues"

· dla Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia do filmu "Ida"

· dla Jan Kanty Pawluśkiewicz za muzykę do filmu "Papusza"

· dla Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego za scenografię do filmu "Ida"

· dla Marty Nieradkiewicz za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Płynące wieżowce"

· dla Zbigniewa Walerysia za drugoplanową rolę męską w filmie "Papusza "

· dla Jacka Hameli i Guillaume Le Braz za dźwięk w filmie "Imagine"

· dla Pawła Laskowskiego za montaż filmu "Drogówka"

· dla Anny Nobel-Nobielskiej za charakteryzację do filmu "Papusza"

· dla Matyldy Rosłaniec za kostiumy do filmu "Bejbi blues"

Nagrodę publiczności 38.Gdynia – Festiwal Filmowy za reżyserię filmu "Chce się żyć" otrzymał Maciej Pieprzyca.

Podsumowanie festiwalu w Gdyni przygotowały Joanna Sławińska i Dorota Kołodziejczyk.

tj

Czytaj także

Roman Polański. "Nie można osiągnąć wielkości bez pasji"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 13:37
Francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy kończy w niedzielę 18 sierpnia 80 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia Film Festiwal 2013. "Chce się żyć" oklaskiwany przez dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 21:20
Znakomite przyjęcie na festiwalu w Gdyni miał film Macieja Pieprzycy "Chce się żyć" z Dawidem Ogrodnikiem i Dorotą Kolak w obsadzie - opowieść o chłopaku cierpiącym na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Chce się żyć": miałem szczęście, że spotkałem Ogrodnika i Tkacza

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:30
- Kamil potrafił się fantastycznie koncentrować; przejął ruchy, które Dawid już wypracował... to była jedna postać - opowiada Maciej Pieprzyca. Film "Chce się żyć" jest efektem długiej obserwacji i dokumentacji życia osób z porażeniem mózgowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Szumowska: "W imię" nie jest atakiem na Kościół

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 15:16
- Chcieliśmy zrobić film, który będzie ludzi obchodził, będzie angażował ich emocjonalnie w historię, niezależnie od tego, jaki temat podnosi - mówiła w Jedynce reżyserka Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal w Gdyni. Owacja na stojąco dla Polańskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 08:46
W piątek wieczorem Roman Polański wziął udział w uroczystym pokazie jego komedii "Wenus w futrze", który zorganizowano na 38. festiwalu filmowym w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Ogrodnik o filmie "Chce się żyć": postawiłem wszystko na jedną kartę

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 17:10
- Ta rola była dla mnie priorytetem, ważniejsza niż relacje z rodziną - powiedział w radiowej Jedynce odtwórca głównej roli w filmie Macieja Pieprzycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" zdobyła Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 22:48
Film "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył główną nagrodę gdyńskiego festiwalu polskich filmów fabularnych.
rozwiń zwiń