Roberto Bolaño - zabawny i przerażający mistrz mistyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 13:00
- O współczesnych książkach mówił, że stają się bestsellerami, bo są łatwe i od początku w nich wiadomo, o co chodzi. To go nie interesowało, sam proponował teksty, w których nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć wszystkich elementów - mówi Tomasz Pindel, tłumacz książek chilijskiego pisarza.
Audio
  • O życiu i twórczości Roberto Bolaño z Tomaszem Pindlem rozmawiała Magda Mikołajczuk (Moje książki/Jedynka)
Roberto Bolao. Pisarz nietypowy, kreator literatury przez wielkie L zmarł w 2003 roku.
Roberto Bolaño. Pisarz nietypowy, kreator literatury przez wielkie "L" zmarł w 2003 roku.Foto: PAP/DPA/Fernando Nahuel

Już samo życie artysty jest dobrym materiałem na książkę. Biografia Roberto Bolaño obfituje w wiele niejasnych wydarzeń. - Wiemy o nim tyle, że był Chilijczykiem, który większość życia spędził w Meksyku. Według legendy, którą sam podsycał, w późniejszych latach wrócił do Chile, żeby wziąć udział w rewolucji i trafił do więzienia. Potem okazało się, że to tylko elementy mistyfikacji - mówi gość Jedynki. - Podobnie jak to, że wskutek eksperymentów z narkotykami nabawił się uszkodzenia wątroby - dodaje w audycji "Moje książki".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Początkowo Roberto Bolaño miał się za poetę, jednak wszystko zmieniło się kiedy w 1998 roku ukazała się jego pierwsza ważna powieść "Dzicy detektywi". - Od tej pory całkowicie poświęcił się prozie - wyjaśnia Tomasz Pindel. Pisał w szaleńczym tempie, jak wariat - dodaje.

Tłumacz podkreśla, że chilijski pisarz, jest autorem bardzo nietypowym. W tomie opowiadań "Dziwki morderczynie", który niedawno ukazał się w Polsce, pisarz opowiada między innymi historię ducha, który obserwuje co dzieje się z jego ciałem po śmierci. - W kontakcie z tymi historiami czytelnik nigdy nie wie jak zakończy się dany wątek. A przy tym Bolaño jest bardzo życiowy, pisze o zwykłych sprawach, które mu się przydarzyły - przyznaje gość Magdy Mikołajczuk.

(szr)

Zobacz więcej na temat: Chile KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Siedem dalekich rejsów" z Tyrmandem w stronę powojennych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 10:00
Akcja książki "Siedem dalekich rejsów" Leopolda Tyrmanda rozgrywa się w Darłowie. Jest marzec 1949 roku. W portowej restauracji serwowane są napoje o nazwach "kropelka marzeń", "smak wolności"...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autor "Prawdy o sprawie Harry'ego Queberta": być może to szczyt mojej kariery

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 14:00
- Sukces nieodłącznie wiąże się z zawiścią i zazdrością, ale zdaję sobie sprawę, że jest ulotny. Cieszę się, że osiągnąłem go w wieku 28 lat i cieszę się nim w tej chwili - powiedział w radiowej Jedynce szwajcarski pisarz Joël Dicker, autor bestsellerowej powieści "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:30
"Być córką Stefana Żeromskiego znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy" - tak poetka Julia Hartwig pisała w książce "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie". Zbiór wspomnień o żonie i córce pisarza przygotował Jerzy Snopek.
rozwiń zwiń