Alice Munro laureatką Literackiego Nobla. "Jej pisarstwo jest zwierciadłem zmiany społecznej"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:54
- Od prowincji patriarchalnej i przemocowej do samodzielnych kobiet. Munro przedstawia różne momenty i warianty biografii kobiety - powiedziała w Jedynce prof. Inga Iwasiów.
Audio
  • Prof. Inga Iwasiów o twórczości Alice Munro (Aktualności kulturalne/Jedynka)
  • Dr Marek Gumkowski o twórczości Alice Munro (Popołudnie z Jedynką)
  • Z Agnieszką Kuc, tłumaczką utworów Alice Munro, rozmawiała Magda Mikołajczuk /2011 r. (Moje książki/Jedynka)
Alice Munro
Alice MunroFoto: PAP/EPA/JERRY BAUER

Alice Munro została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Uzasadniając werdykt Akademia Szwedzka nazwała ją "mistrzynią krótkiej formy literackiej".

- Jej opowiadania mówią o przekraczaniu granic, barier. Jeśli chodzi o budowanie postaci ma taką technikę, że wystarcza jedno zdanie i już wiemy, kim jest bohater - mówiła w Jedynce tłumaczka Agnieszka Kuc, gdy w 2011 roku ukazał się po polsku tom "Zbyt wiele szczęścia".

Jak uważa historyk literatury i krytyk dr Marek Gumkowski "opowiadania Munro są jednocześnie drapieżne i pełne dobrych emocji. - Nie bez powodu zwana jest "Czechowem w spódnicy" - podkreślił. Choć bohaterkami utworów Kanadyjki na ogół są kobiety, to zdaniem krytyka nie wyczuwa się w nich "propagandy feministycznej". - Nie występuje z pozycji walczącego feminizmu, ale z pozycji humanistycznej. Pisze z poczuciem, że jako kobieta i pisarka ma prawo o pewne sprawy się upominać. Ostro, drapieżnie, a jednocześnie prawdziwie.

Opinie zebrali Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Michał Montowski. Zapraszamy także do wysłuchania archiwalnej rozmowy Magdy Mikołajczuk z Agnieszką Kuc.

Dotychczas poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla 2013 w dziedzinach:

>> Fizyki: Peter Higgs i Francois Englert

>> Chemii: Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel

>> Fizjologii i medycyny: James E. Rothman, Randy W. Schekman i Thomas C. Suedhof

W piątek 11 października dowiemy się kto otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla 2013.

- - -

Alice Munro urodziła się 10 lipca 1931 roku w Wingham w Ontario. Wydała liczne zbiory opowiadań, między innymi: "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje", "Drogie życie", "Za kogo ty się uważasz?". Książki Munro zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, zarówno w Kanadzie, jak i innych krajach. Między innymi trzykrotnie otrzymała Governor General's Award for Fiction, Canadian Booksellers Award i Canada-Australia Literary Prize. W 2009 roku została uhonorowana prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej.

Czytaj także

O wiejskich muzykantach i rozśpiewanych wdowach

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 10:00
Spotkanie z Andrzejem Bieńkowskim, laureatem nagrody miesięcznika "Nowe książki", dokumentującym zanikający świat muzycznych tradycji wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat od przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 07:44
Mija 30. rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Uhonorowano go między innymi za próbę zapoczątkowania dialogu między "Solidarnością" a komunistycznymi władzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Nobla 2013: Peter Higgs i Francois Englert laureatami w dziedzinie fizyki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:51
Zrozumienie mechanizmu powstawania masy i odkrycie tajemniczej cząstki, tak zwanej cząstki Higgsa, zostało uhonorowane nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Nobla 2013: Martin Karplus, Michael Levitt i Arieh Warshel wyróżnieni w dziedzinie chemii

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 11:52
Eksperymenty chemiczne przeniesione do cyberprzestrzeni zostały uhonorowane Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alice Munro laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:10
- Alice Munro to "mistrzyni krótkiej formy literackiej" - uzasadniła w werdykcie Akademia Szwedzka przyznając literacką Nagrodę Nobla kanadyjskiej pisarce.
rozwiń zwiń