Janusz Głowacki: tytuł "Przyszłem" wziąłem z Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 14:05
- Lecha Wałęsy nie można nie lubić. To jest fantastyczna postać, która ma cudowny język, nie do podrobienia - powiedział Janusz Głowacki podczas promocji swojej książki "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
Audio
  • Janusz Głowacki o książce "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy"
Janusz Głowacki w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
Janusz Głowacki w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Andrzej Bołdaniuk

Książka trafiła do księgarń w piątek. Autor opisuje w niej ponad trzyletnią pracę nad scenariuszem do filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Możemy się z niej dowiedzieć m.in. o kulisach powstawania filmu, usuwaniu i dodawaniu scen oraz montowaniu kilku wersji.

Zdaniem Głowackiego, nie do podrobienia są u byłego prezydenta "wałęsizmy", jak np. "tonący brzytwy chwyta się byle czego". Podkreślił też, że genialnie oddał je Robert Więckiewicz, który w filmie Andrzeja Wajdy wcielił się postać Lecha Wałęsy.

Robert Więckiewicz o swojej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" >>>

Autor książki "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy", nie ma jednak wątpliwości, że Wałęsa raczej go nie polubił. - Nie okazuje uczuć. Powiedział, co pan ze mnie zrobił. Tylko tyle - przyznał Głowacki.

Głowacki wyjaśnił, że w swojej książce chciał wymieszać powagę i patos z groteską. - Wydawało mi się, że tak powinno być, że takie jest życie. Uważam, że ironia fantastycznie oddaje dramatyzm i tragizm - podkreślił Głowacki.

Polecamy uwadze wywiad z Andrzejem Wajdą, który opowiadał w radiowej Jedynce o powstawaniu filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" :

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Film "Wałęsa. Człowiek z nadziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Główne role zagrali Robert Więckiewicz, który wcielił się w Lecha Wałęsę i Agnieszka Grochowska, która zagrała żonę Lecha Wałęsy - Danutę. W obsadzie są też m.in.: Zbigniew Zamachowski i Maciej Stuhr.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji z promocji książki Janusza Głowackiego pt.  "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy". Jej fragmenty czytał Janusz Gajos. Wydał ją Świat Książki.

Wałęsa laureatem pokojowego Nobla. Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Były prezydent Lech Wałęsa będzie gościem radiowej Jedynki we wtorek o godz. 8.15. Zapraszamy do słuchania "Sygnałów dnia".

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Wajda: Wałęsa się pogubił, ale potrafił się odnaleźć

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 09:53
- Zrobiłem ten film między innymi dlatego, że przeczucie nadziei, jakie Lech Wałęsa miał w sobie, było większe niż w kimkolwiek z nas - mówił w Jedynce o filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" reżyser Andrzej Wajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kostiumograf filmu "Wałęsa": musiałam wymyślić całe lata 70.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2013 16:11
- Od pewnego momentu Wałęsowie byli najbardziej fotografowaną rodziną w Polsce. Jest mnóstwo zdjęć, z których wybrałam te pokazujące zachodzące w postaciach zmiany. Natomiast całe lata 70. trzeba było wymyślić. Zarówno epokę, jak i realia, w których żyli bohaterowie - mówiła w Jedynce Magdalena Biedrzycka, kostiumograf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Głowacki zdradza, jak pisał scenariusz o Lechu Wałęsie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 07:56
23 października do księgarń trafi nowa książka Janusza Głowackiego pod tytułem "Przyszłem, czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Więckiewicz: nigdy nie jestem do końca zadowolony ze swojej roli

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 20:55
- Podobnie było, gdy pierwszy raz zobaczyłem ten film. Pomyślałem sobie, że w kilku miejscach coś bym poprawił, coś bym zmienił. Ale już za późno - mówił w Jedynce Robert Więckiewicz, odtwórca tytułowej roli w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więckiewicz nagrodzony za "Wałęsę” Srebrnym Hugo

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 20:19
Robert Więckiewicz za rolę Lecha Wałęsy w filmie Andrzeja Wajdy, a Maciej Pieprzyca, twórca filmu "Chce się żyć", za debiut reżyserski zostali nagrodzeni na 49. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.
rozwiń zwiń