Historia polskich Romów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:00
Romowie żyją obok nas, jednak wiele nas dzieli. Są, a zarazem pozostają nieobecni - ignorowani lub nienawidzeni. Choć w Polsce żyją od XIV wieku. Historii polskich Romów poświęcona jest wystawa w stołecznej Zachęcie zatytułowana "Domy srebrne jak namioty".
Audio
  • Wystawa "Domy srebrne jak namioty" w stołecznej Zachęcie (Wieczór kulturalny/Jedynka)
Vincent van Gogh Obóz cygański koło Arles 1888 r.
Vincent van Gogh "Obóz cygański koło Arles" 1888 r.Foto: Wikipedia

Wystawa w Zachęcie prezentuje zbiór sztychów, fotografii i obrazów (powstałych od XIX do XX wieku), pokazujących stereotypowy obraz Romów w sztuce polskiej. Natomiast prace artystów współczesnych z różnych krajów przedstawiają możliwe drogi wyjścia poza utrwalone klisze. Podstawowe tematy wystawy to: ukryta integracja a wymuszona asymilacja, nomadyzm jako możliwa alternatywa społeczna, pojęcie "cygańskości", głos Romów w dyskusji o zagładzie. Wspólnym mianownikiem łączącym wiele wątków jest architektura.
O wystawie i poruszanych problemach mówi kuratorka Monika Weychert-Waluszko.
Zastanawia nieobecność komentarza społecznego, politycznego czy historycznego na temat historii stosunków polsko-romskich: pełnej pogromów, nietolerancji i niezrozumienia. W roku 2013 konflikty wybuchły we Wrocławiu, gdzie narodowcy chcieli spalić romskie koczowisko, czy w Andrychowie, gdzie mieszkańcy zażądali wysiedlenia romskich sąsiadów. Polski kontekst jest także interesujący ze względu na środowisko artystyczne, które - zwykle wrażliwe społecznie - do tej pory nie sięgnęło po wątek rasistowskich praktyk obecnych w naszych czasach i tuż obok nas.

"Dziewczynko roznieć ogieniek" >>> Posłuchaj fragmentów powieści
Od 4 do 15 listopada w "Lekturach Jedynki" ok. godz. 10.30 można słuchać czeskiej powieści o Romach "Dziewczynko roznieć ogieniek" Martina Smusa. To porażająco szczera książka, ukazująca w całej ostrości stosunki między Romami i Czechami.

Audycję prowadził Michal Montowski.

(ag)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Romowie wystawa

Czytaj także

Romowie, problem całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 19:47
Na Facebooku powstał profil "Nie dla Romów w Andrychowie". Został usunięty, ale do tego czasu miał ponad dwa tysiące polubień. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego tak wiele osób kliknęło "Lubię to!" pod hasłami, które wprost i w bardzo niewybredny sposób nawoływały do wypędzenia Romów z Andrychowa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neonaziści zaatakowali Romów. Policja w akcji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 08:28
W czeskiej Ostrawie do późnych godzin wieczornych trwały starcia neonazistów z policją. Od co najmniej trzech lat neonaziści regularnie atakują osiedla lub domy zamieszkałe przez Romów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: za 4000 euro kupili romskie niemowlę

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 11:52
W Atenach aresztowano parę, podejrzaną o kupienie trzymiesięcznej romskiej dziewczynki - poinformowała w piątek grecka policja. Niedoszli opiekunowie zostali zdemaskowani, gdy w urzędzie próbowali zarejestrować dziecko jako własne.
rozwiń zwiń