X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wacław Holewiński: jestem już zmęczony tematyką żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 17:00
- Napisałem o tym cztery powieści i trzy scenariusze, więcej niż ktokolwiek inny w Polsce. Chciałbym, żeby inni mnie w tym dziele wsparli, ale jak widać nie bardzo chcą – mówił w Jedynce Wacław Holewiński, laureat tegorocznej Nagrody im.Józefa Mackiewicza.
Audio
  • Wacław Holewiński o książce "Opowiem ci o wolności" i Nagrodzie im. Józefa Mackiewicza (Moje książki/Jedynka)
Wacław Holewiński
Wacław HolewińskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Nagroda ta przyznawana jest od 2002 roku autorom książek odznaczających się wybitnymi walorami literackimi i tematyką ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. W tym roku jury pod przewodnictwem Marka Nowakowskiego nagrodziło Wacława Holewińskiego za powieść "Opowiem ci o wolności".

"Żołnierze wyklęci" - czytaj więcej >>>

- To jedyna w Polsce nagroda literacka, na której naprawdę mi zależało, więc tym bardziej czuję się szczęśliwy i doceniony. Natomiast sam Józef Mackiewicz to dla mnie pisarz absolutnie z czołówki polskich pisarzy XX wieku, o ile nie najwybitniejszy – podkreślał w audycji "Moje książki" Wacław Holewiński.

''Bohaterkami książki "Opowiem ci o wolności" są Maria Nachtman i Walentyna Stempkowska. Obie, choć najprawdopodobniej poznały się dopiero po wojnie, spotkał podobny los. Podczas okupacji wstąpiły do walczącego podziemia, podjęły się niebezpiecznej misji, za co jedna trafiła do katowni UB, a druga do obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck. Po powrocie czekało je wspólne ciężkie więzienie w Rawiczu dla wrogów władzy ludowej.

Lektury Jedynki: znane powieści w interpretacji wielkich aktorów - posłuchaj >>>

- To absolutnie wspaniałe postaci z naszej historii. Ze wszech miar należało o nich przypomnieć i je upamiętnić, bo wcześniej nikt się nimi nie zajął. Ja działałem w opozycji i miałem to szczęście, że pan prezydent dał mi odznaczenie. Tych kobiet, które nieporównanie bardziej na to zasługiwały, nikt nie odznaczył ani nawet nie dał prawa do renty - ubolewał Wacław Holewiński.

Zobacz serwis historyczny - II wojna światowa >>>

Ze względu na tematy poruszane w swoich książkach gość Jedynki "odchorowuje" je po napisaniu. - Sam proces twórczy trwa u mnie krótko. Jedną książkę piszę w około trzy miesiące. Ponieważ jednak piszę, jak ja to nazywam, trzewiami, to później bardzo długo dochodzę do siebie. Trwa wiele miesięcy zanim zabiorę się za następną książkę - tłumaczył pisarz.

Rozmawiała Justyna Majchrzak.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
Internautapisze2013-11-16 07:54 Zgłoś
Ja też jestem zmęczony tematyką żołnierzy wyklętych. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach coraz częściej robi się bohaterów z bandytów, którzy zabijali ludność cywilną.I tak np. wyklęty bohater widzi na ulicy osobę w policyjnym mundurze oraz towarzyszącą mu kobietę. Zabija oboje bo to przecież bandyctwo być policjantem. Tak zginęło, już po wojnie, wielu Polaków. Z rąk Polaków. Niewątpliwie wśród żołnierzy wyklętych są ludzie odważni, ale są też ludzie, których potępiam.

Czytaj także

W historii tej rodziny przegląda się historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Los rodziny Okuliczów w pewnym sensie jest historią nas wszystkich. – Każdy kto czyta, to co napisałam, mówi, że to nieważne jakie jest nazwisko, bo to jest po prostu polski los – mówi Jedynce Anna Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyć najpełniej? Józef Hen radzi

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 04:12
– Wolałbym być doceniany za moje dokonania, a nie za to, że się zestarzałem – powtarza za słynnym Montaigne’em Józef Hen, który niedawno obchodził 90. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:57
Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.
rozwiń zwiń