Anna Retmaniak: poprzez naiwność potrafiłam otworzyć ludzi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 12:45
- Idę przez życie patrząc na świat i ludzi jak dziecko. To trafia do ludzi - przyznała Anna Retmaniak. Wybitna dziennikarka radiowej Jedynki wydała właśnie książkę "Portret słowem malowany".
Audio
  • Anna Retmaniak: poprzez naiwność potrafiłam otworzyć ludzi (Jedynka/Kultura w radiowej Jedynce)
Joanna Trzepiecińska i Anna Retmaniak
Joanna Trzepiecińska i Anna RetmaniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jej tytuł nie jest przypadkowy. Taki sam nosi audycja, którą Anna Retmaniak od 40 lat prowadzi w Polskim Radiu.

Przypadkowe były za to początki. Anna Retmaniak miała zrobić audycję o rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Jak przyznała, niewiele o nim wiedziała, dysponowała jedynie urywkami nagrań. - Pomyślałam sobie, że mamy wielkiego aktora, znamy jego role, ale nic nie wiemy o człowieku - powiedziała Anna Retmaniak.

Z tej audycji narodził się pomysł na cykl "Portret słowem malowany". Przez 40 lat Anna Retmaniak przeprowadziła kilka tysięcy rozmów z największymi polskimi aktorami i reżyserami m.in. z Gustawem Holoubkiem, Kazimierzem Dejmkiem i Aleksandrem Bardinim.

Portret słowem malowany na moje.polskieradio.pl >>>

Anna Retmaniak przyznała, że z tym ostatnim miała znakomite stosunki. - Nie wiem, czemu to zawdzięczam. On mnie po prostu lubił - powiedziała. Dziennikarka wspominała, że Bardini był ogromnym łasuchem i kochał słodycze. Dlatego, gdy chciała z nim porozmawiać to zapraszała go na szarlotkę. - Podczas jednego z takich spotkań Bardini stwierdził, że za każdym razem, gdy przychodzę na wywiad to zachowuję się jakbym traciła dziewictwo - wspominała Retmaniak w rozmowie z Anną Stempniak.

Anna Retmaniak o sobie samej >>>

Wśród ludzi teatru, z którymi rozmawiała Retmaniak był też Kazimierz Dejmek. Dziennikarze bali się go. Nie dotyczyło to jednak Anny Retmaniak. - Kiedyś Jan Kobuszewski powiedział, że Dejmka można lubić lub nienawidzić. Jak zawsze go kochałam - powiedziała Retmaniak. Jej zdaniem Dejmek był człowiekiem zamkniętym i niektórzy oceniali go przez pryzmat wulgarnego  języka, którym się posługiwał. - On miał duszę dziecka, był szlachetny i dobry. Nikomu nie zrobił krzywdy - wyjaśniła dziennikarka.

W tym roku ukazała się książka Anny Retmaniak pt. "Portret słowem malowany". To opowieść o jej miłości do teatru, radia i artystów. Stanowi świadectwo pamięci o tych, których już nie ma, i źródło wiedzy o tych, którzy dzisiaj kształtują polską kulturę. - Chciałam, żeby w książce był nie tylko portret tych wspaniałych ludzi, ale też kawałek mojej drogi do nich. To jest też mój portret słowem malowany. To jest moja droga  - przyznała dziennikarka.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Do książki Anny Retmaniak "Portret słowem malowany" dołączona jest płyta z fragmentami radiowych rozmów autorki. Może na niej usłyszeć, m.in.: Tadeusza Łomnickiego, Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Zbigniewa Zapasiewicza, Wiesława Michnikowskiego, Kalinę Jędrusik, Mieczysławę Ćwiklińską, Agnieszkę Osiecką i Romana Wilhelmiego.

Audycja Anny Retmaniak "Portret słowem malowany" była nominowana w plebiscycie Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Retmaniak.

tj

Czytaj także

Anna Retmaniak: nie jestem kolorowym pisemkiem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 10:13
- Poza pokorą wobec rozmówcy jest jeszcze bardzo ważna rzecz, nie wolno przekraczać granicy intymności w rozmowie - podkreśla dziennikarka Polskiego Radia, autorka cyklu "Portret słowem malowany", zwana "kronikarką polskiego teatru".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej. "Jedynka dzieciom" nagrodzona!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:38
- To była już nasza druga nominacja. W tym roku dostaliśmy nagrodę Vox Populi, czyli tę najcenniejszą, bo to głos naszych najmłodszych słuchaczy i ich rodziców, a to cieszy najbardziej - powiedziała Agnieszka Kunikowska po odebraniu nagrody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Englert: jestem jak Błaszczykowski

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 16:53
- Jestem tym, który wypracowuje bramki, które strzelają inni - powiedział w Jedynce aktor i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej. Prawie każdy może nim zostać

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 22:47
- Taki tytuł ogromnie zobowiązuje, a jednocześnie jest bardzo niebezpieczny. Powinniśmy ważyć każde słowo, które wypowiadamy. Skoro ktoś nadał nam tytuł Mistrza Mowy Polskiej, to powinien wymagać od nas, żebyśmy mówili najczystszą i najszlachetniejszą polszczyzną - powiedział dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Matul, laureat tytułu Mistrza Mowy Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Wojtyszko: w radiu uwodzi mnie przerażająca dowolność

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 20:44
- Teoretyczne ograniczenie, którym jest zamknięcie przekazu w jednym ze zmysłów powoduje, że otwiera się nieograniczony potencjał możliwości - powiedział o pracy w radiu Adam Wojtyszko.
rozwiń zwiń