Tomasz Stańko: lepiej czuć, niż werbalizować

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 13:17
- W jazzie używamy mało słów. Jest coraz więcej rzeczy z wielu dziedzin, o których wiem, że lepiej ich nie werbalizować. Werbalizacja zmienia bowiem sens pewnych zjawisk - mówił Tomasz Stańko w jedynkowym "Spotkaniu z Mistrzem".
Audio
  • Tomasz Stańko o muzyce i samoświadomości (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Tomasz Stańko
Tomasz StańkoFoto: PAP/Piotr Tabencki

Trębacz podkreślił, że to muzyka i jazz pozwoliły mu zrozumieć jaka jest rola intuicji w życiu. - Intuicja jest dla mnie coraz bardziej cenną rzeczą. To rodzaj talentu, ja po prostu WIEM. Wiem dlaczego biorę tego pianistę, co zrobić, by wykorzystać wartość składu, w jakim gram - mówił Tomasz Stańko w Jedynce.

Tomasz Stańko gra "Wisławę": pracuję podobnie jak poeci >>>>

Jako bardzo doświadczony muzyk ufa swoim wyborom. Wie, że "wszystkim nie dogodzi" i na jego działalność ani poczucie spełnienia nie wpływają recenzje czy opinie. Równie dobrze, co z zawodowych talentów, Tomasz Stańko zdaje sobie sprawę z targających nim mechanizmów i uczuć. - To jest dla mnie bardzo ważne, by wiedzieć, że każdy człowiek ma żądzę władzy, ale po to mamy świadomość i inteligencję, by to kontrolować. Nie wstydzę się tego, co we mnie - mówił.

Potrzeba tak głębokiej samoświadomości - jak podkreślił Stańko - wynika u niego z... egoizmu. - Ja, zdając sobie z sprawę z tych uczuć i mechanizmów, wiedząc o nich, mogę nimi sterować, kontrolować sytuację. Ale każdy z nas jest inny - dodał.

Spotkanie z Mistrzem na moje.polskieradio.pl >>>

Tomasz Stańko opowiadał także o sztuce, której oczekuje od przyszłości oraz współczesnym odbiorze muzyki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiała Magda Juszczyk.

"Spotkanie z Mistrzem" na antenie Jedynki w każdą niedzielę po godz. 22.00

(asz)

Czytaj także

Dwa Brzegi. I Bóg stworzył Stanisławę Celińską

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 17:57
- Szczególnie chciałam zachęcić do przyjazdu na spotkanie ze Stanisławą Celińską, która w tym roku jest bohaterką sekcji "I Bóg stworzył aktorkę", a jutro wystąpi z koncertem - relacjonuje z Festiwalu Dwa Brzegi Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko zagrał "Wisławę" na Dwóch Brzegach: pracuję podobnie jak poeci

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 20:00
- Śmierć pani Szymborskiej natchnęła mnie do napisania poświęconej jej ballady, a jej duch zaczął unosić się nad moją pracą, nad produkcją płyty - o realizacji płyty "Wisława" opowiada w Jedynce Tomasz Stańko. Trębacz zagrał koncert na Festiwalu Dwa Brzegi.
rozwiń zwiń