X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
Audio
  • "Dzieci naszej dzielnicy" - duchowa historia ludzkości (Moje książki/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

To książka ważna i bardzo kontrowersyjna dla świata arabskiego. Niektóre koła oskarżały autora o brak szacunku dla uczuć religijnych muzułmanów. Napisana w roku 1959, pozostawała na indeksie książek zakazanych i w Egipcie została wydrukowana dopiero w połowie lat 90. XX wieku.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Skandaliczna lektura była porównywana z "Szatańskimi wersetami" Salmana Rushdiego, za którą autor został wyklęty przez wyznawców islamu i skazany na śmierć. "Dzieci naszej ulicy" sprawiły, że Mahfuz zyskał ogromny rozgłos, ale również miał problemy. W 1994 roku 82-letni autor został pchnięty nożem podczas wizyty w jednej z ulubionych kawiarni Al-Fiszawi w Kairze.

/

W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów. Motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że książka nigdy nie straci na aktualności.

Powieść ta ukazywała się w odcinkach w egipskiej prasie. Od początku wywołała szereg dyskusji i kontrowersji. - Dla bogobojnych muzułmanów była to książka heretycka. Uważano, że Mafhuz profanuje proroka, opowieści koraniczne, wyklinano go na piątkowych kazaniach w meczetach - powiedziała w radiowej Jedynce tłumaczka i znawczyni dzieł Mahfuza Jolanta Kozłowska. Niektórzy, jak dodała, żądali nawet procesu dla autora.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Książkę miano wydać w Egipcie już w 1988 roku po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla dla Mafhuza. Jednak w związku z klątwą dla Salmana Rushdiego wstrzymano się z jej publikacją aż do lat 90. - Pobożnym muzułmanom mogło nie spodobać się to, że w książce islam nie jest opisany jako najważniejsza religia, a jedna z wielu i w gruncie rzeczy wszyscy są równi - tłumaczy Jolanta Kozłowska.

Zapraszamy do wsyłchania całej rozmowy.

Nadżib Mafhuz to jedyny arabskojęzyczny laureat literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia przyznając nagrodę powiedziała: "To pisarz, który przez swoją literaturę - raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną - stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości". Egipcjanin napisał ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych, 13 opowiadań i kilka dramatów.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 14:59
- Podobnie jest malarstwem. Czasami nie wiemy, dlaczego się podoba. Jest po prostu ładne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o wystawie "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy rozumieją książki Helgasona lepiej niż inni czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 03:31
Islandczyk Hellgrimur Helgason jest zdania, że jak mało który naród potrafimy docenić czarny humor, zawarty w jego powieściach. Jak podkreśla, w swojej literaturze zawsze starał się łączyć sprawy poważne i komiczne, bo takie jest życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:57
Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.
rozwiń zwiń