Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
Audio
  • "Dzieci naszej dzielnicy" - duchowa historia ludzkości (Moje książki/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

To książka ważna i bardzo kontrowersyjna dla świata arabskiego. Niektóre koła oskarżały autora o brak szacunku dla uczuć religijnych muzułmanów. Napisana w roku 1959, pozostawała na indeksie książek zakazanych i w Egipcie została wydrukowana dopiero w połowie lat 90. XX wieku.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Skandaliczna lektura była porównywana z "Szatańskimi wersetami" Salmana Rushdiego, za którą autor został wyklęty przez wyznawców islamu i skazany na śmierć. "Dzieci naszej ulicy" sprawiły, że Mahfuz zyskał ogromny rozgłos, ale również miał problemy. W 1994 roku 82-letni autor został pchnięty nożem podczas wizyty w jednej z ulubionych kawiarni Al-Fiszawi w Kairze.

/

W swojej najważniejszej powieści Nadżib Mahfuz opowiada duchową historię ludzkości. Pod postaciami potomków Dżabalawiego kryją się prorocy islamu i innych tradycji monoteistycznych: Adam, Mojżesz, Jezus i Mahomet. Ta alegoryczna opowieść o mieszkańcach fikcyjnej kairskiej dzielnicy mówi o uniwersalności i powtarzalności ludzkich losów. Motyw ponadczasowej walki z uciskiem i tyranią sprawia, że książka nigdy nie straci na aktualności.

Powieść ta ukazywała się w odcinkach w egipskiej prasie. Od początku wywołała szereg dyskusji i kontrowersji. - Dla bogobojnych muzułmanów była to książka heretycka. Uważano, że Mafhuz profanuje proroka, opowieści koraniczne, wyklinano go na piątkowych kazaniach w meczetach - powiedziała w radiowej Jedynce tłumaczka i znawczyni dzieł Mahfuza Jolanta Kozłowska. Niektórzy, jak dodała, żądali nawet procesu dla autora.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Książkę miano wydać w Egipcie już w 1988 roku po przyznaniu literackiej Nagrody Nobla dla Mafhuza. Jednak w związku z klątwą dla Salmana Rushdiego wstrzymano się z jej publikacją aż do lat 90. - Pobożnym muzułmanom mogło nie spodobać się to, że w książce islam nie jest opisany jako najważniejsza religia, a jedna z wielu i w gruncie rzeczy wszyscy są równi - tłumaczy Jolanta Kozłowska.

Zapraszamy do wsyłchania całej rozmowy.

Nadżib Mafhuz to jedyny arabskojęzyczny laureat literackiej Nagrody Nobla. Szwedzka Akademia przyznając nagrodę powiedziała: "To pisarz, który przez swoją literaturę - raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną - stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości". Egipcjanin napisał ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych, 13 opowiadań i kilka dramatów.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

sm

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bobkowski i jego twórczość. Wciąga i urzeka stylem

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 14:59
- Podobnie jest malarstwem. Czasami nie wiemy, dlaczego się podoba. Jest po prostu ładne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego o wystawie "Andrzej Bobkowski. Życie zapisane".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy rozumieją książki Helgasona lepiej niż inni czytelnicy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 03:31
Islandczyk Hellgrimur Helgason jest zdania, że jak mało który naród potrafimy docenić czarny humor, zawarty w jego powieściach. Jak podkreśla, w swojej literaturze zawsze starał się łączyć sprawy poważne i komiczne, bo takie jest życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:57
Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.
rozwiń zwiń