X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Satelita Lem wykonał zdjęcie nieba!

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2013 12:28
- To zdjęcie nie będzie oczywiście przypominało Scarlett Johansson w najlepszym makijażu, bo będzie poruszone w związku z tym, że satelita dalej koziołkuje. Dla nas i tak jest jednak bardzo ważne - mówił w Jedynce prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN .
Audio
  • Prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny i Tomasz Zawistowski o misji pierwszego polskiego satelity naukowego Lem (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Prototyp satelity Lem
Prototyp satelity Lem Foto: mat. promocyjne/dzięki uprzejmości BRITE-PL

Start pierwszego polskiego satelity naukowego miał miejsce 21 listopada 2013 roku z poligonu wojskowego Jasny na południowym Uralu. - Lem przeszedł największą traumę w swoim życiu, czyli wystrzelenie na rakiecie, gdzie są bardzo duże przyspieszenia i wstrząsy. W tej chwili jest w połowie badań w klinice na temat swojego zdrowia. Dotychczasowe wyniki są bardzo pozytywne. Ponadto Lem wciąż jeszcze koziołkuje w taki sposób, w jaki porzuciła go rakieta. Jesteśmy jednak przygotowani technicznie do jego uspokojenia - tłumaczył w "Naukowym zawrocie głowy" prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny, szef naukowy projektu BRITTE Polska.

Jedynka w Kosmosie! Relacje z wyniesienia satelity Lem >>>

Naukowcy zdążyli się już przekonać, że kosmiczne otoczenie nie jest przyjazne Lemowi. - Jesteśmy obserwowani przez Centrum NORAD, które obserwuje obiekty poruszające się na orbitach wokół ziemi. W sobotę 7 grudnia otrzymaliśmy informację, że mamy do czynienia z możliwością przelecenia obok innego obiektu, i to w niewielkiej, wynoszącej niespełna 600 m odległości. Wszystko skończyło się jednak dobrze - zdradził Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, manager projektu BRITTE Polska.

Radiowa Jedynka patronuje projektowi, a na wewnętrznej ściance Lema jest wygrawerowane logo radiowej Jedynki.

/

Już wkrótce polscy naukowcy będą dysponować zdjęciem nieba, które wykonał Lem. - Zdjęcie zostało zrobione w poniedziałek 9 grudnia i jest drugie w kolejce do ściągnięcia. Potrzebujemy półtora dnia na ściągnięcie pełnego zdjęcia, bo satelita w normalnym trybie pracy nie będzie ściągał całych zdjęć na ziemię, tylko te fragmenty, które są dla nas interesujące - poinformował prof. Aleksander Schwarzenberg-Czerny.

Celem projektu BRITTE jest obserwacja blisko 500 bardzo jasnych i gorących gwiazd w naszej galaktyce. Naukowcy chcą potwierdzić swoje teorie na temat oscylacji tych obiektów i procesów powstawania pierwiastków we Wszechświecie. Swój wycinek pracy do wykonania ma również satelita Lem. - Dzięki niemu będziemy obserwowali dokładnie kilkadziesiąt gwiazd, a o stu kilkudziesięciu następnych będziemy mieli jeszcze powierzchowne wiadomości. Nie będziemy mieli ich zdjęć, tylko pewne dane na temat ich jasności - podkreślał szef naukowy projektu BRITTE Polska.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2013-12-16 09:52 Zgłoś
No to gratulujemy przelomowego osiagniecia. Zdjecie nieba?! Poruszone?! Jeszcze moze KOLOROWE?!

Czytaj także

Halo Lem? Tu Ziemia, mamy kontakt!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:27
- Kilka lat wytężonej pracy nie poszło na marne. Satelita żyje na orbicie, odezwał się do nas - powiedział w radiowej Jedynce dr inż. Piotr Orleański, szef techniczny projektu badań kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do 2017 Polska powinna znaleźć dla siebie kosmiczne nisze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:38
Polska, jako członek Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do 2017 roku powinna wykształcić nisze, w których będzie się specjalizowała. Tylko tak osiągnie sukces w ESA - mówili w piątek w Warszawie uczestnicy konferencji poświęconej kondycji sektora kosmicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska podbija kosmos. Jeszcze w tym miesiącu wystrzelimy kolejnego satelitę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 14:27
Do końca roku wyślemy na orbitę drugiego polskiego satelitę naukowego. "Heweliusz" zostanie wystrzelony 30 grudnia z kosmodromu w Chinach.
rozwiń zwiń