Odkrycie polskich naukowców w Peru w czołówce odkryć roku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 11:43
Polscy badacze odkryli w Peru nienaruszony preinkaski grobowiec, w którym pochowano 64 osoby i złożono ponad 1300 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych i alabastru.
Audio
  • Dr Patrycja Prządka-Giersz, dr Miłosz Giersz i dr Wiesław Więckowski (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Zespół kierowany przez dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkopał pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z cywilizacji Wari
Zespół kierowany przez dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego odkopał pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z cywilizacji WariFoto: PAP/Leszek Szymański

Odkrycie jest światową sensacją, ponieważ wszystkie znane do tej pory bogate grobowce kultury Wari były od dawna ograbione i zniszczone. Nie jest wykluczone, że grobowiec należał do żon jednego z władców imperium, które później położyło podwaliny pod państwo Inków. Szef naszej ekspedycji – dr Miłosz Giersz - przez wiele miesięcy nie upubliczniał tego znaleziska ze względów bezpieczeństwa. Wykopaliska w Ameryce Łacińskiej są bowiem ryzykowne, a bogate odkrycia ściągają na stanowiska bezwzględne bandy rabusiów.

Odkrycie Polaków w Peru znalazło się wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych roku według amerykańskiego pisma "Archaeology". Polacy pracują w Peru od 2002 roku.
Nasi archeolodzy niedawno wrócili z Peru, a w radiowej Jedynce opowiedzieli o okolicznościach odkrycia i tym, jak udało się bezpiecznie wyeksplorować ten grób.
Gośćmi Katarzyny Kobyleckiej byli: dr Miłosz Giersz (Ośrodek Badań Prekolumbijskich UW i Instytut Archeologii UW), dr Patrycja Prządka-Giersz (Wydział Artes Liberales UW) i dr Wiesław Więckowski, antropolog (Instytut Archeologii UW).

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w "Naukowym zawrocie głowy".

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Peru

Czytaj także

Ślady Juliusza Cezara w Aleksandrii? Sensacyjne odkrycie polskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 11:31
- Przenosimy się w jeden z najbardziej doniosłych momentów historii ludzkości. Gdy republika rzymska staje się imperium, Egipt rzymską prowincją, a królowa Kleopatra kończy panowanie. W tym momencie żołnierze Juliusza Cezara piszą graffiti ku czci wodza. Ten ślad jest fotografią dziejowego momentu - powiedział w radiowej Jedynce prof. Adam Łukaszewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczątki Piastów wstrzymają budowę. Zapłacisz za to!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 19:03
Temat audycji podpowiedziała redaktorowi Weissowi słuchaczka Jedynki, która na swojej działce chciała postawić dom. Okazało się, że przed budową powinna zlecić prace... archeologiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogata przeszłość Ukrainy, o której tak mało wiemy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 03:32
Obecnie szeroko komentowane są europejskie aspiracje Ukraińców, więc jest to dobra okazja, by przypomnieć antyczną przeszłość tego kraju. W "Naukowym zawrocie głowy" wybraliśmy się w archeologiczną wyprawę na Ukrainę.
rozwiń zwiń