Dior i Balenciaga - królowie renesansu mody

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 15:31
Christian Dior i Cristobal Balenciaga to dwaj wielcy wizjonerzy mody lat 50. XX wieku, którzy zdominowali lata powojenne paryskiego krawiectwa. - W wizji mody, którą prezentowali byli odmieni, ale są pewne cechy, które ich łączą - mówiła Aleksandra Jatczak z Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Audio
  • Dior i Balensiaga - królowie renesansu mody (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Paryski tydzień mody
Paryski tydzień modyFoto: DPA/PAP/archiwum/Hendrik Ballhausen

- U Diora kobieta była ubrana od stóp do głów, dominowały wąskie talie i szerokie biodra. Podkreślone były wszystkie kobiece cechy płciowe. Z kolei moda Balenciagi nie bała się kształtu i form, które nie podkreślają ciała. To są dwa skrajne podejścia do mody. Balenciaga widział modę bardziej nowocześnie, a w niektórych projektach chyba wyprzedził swoją epokę. Jeden i drugi był perfekcjonistą - mówiła Aleksandra Jatczak w "Naukowym zawrocie głowy".

Cristobal Balenciaga przeniósł się do Francji po wybuchu wojny domowej w Hiszpanii, a swój butik otworzył w Paryżu w 1937 r. Tymczasem Christian Dior na otwarcie swojego domu mody musiał poczekać dziesięć lat dłużej. - Pierwsza kolekcja Diora okazała się światowym sukcesem i odmieniła wizję powojennej mody - dodała Jatczak.

W radiowej Jedynce podkreśliła, że obie postacie tworzyły w zupełnie odmienny sposób. - Dior był celebrytą, dbał o kontakty z prasa, wydawał książki oraz wykładał na Sorbonie. Balenciaga natomiast był osobą skupioną na pracy - dodała.

Wykładowca ASP w Warszawie powiedziała, że renesans mody za Diora i Balenciagi był o tyle wyjątkowy, że podczas wojny Paryżowi wyrósł wielki konkurent w postaci USA. - Amerykanie dołożyli wiele starań żeby wspierać rozwój rodzimego przemysłu modowego. To jest jednak produkt, który może konkurować, ale tylko w kategorii pret-a-porter, czyli kolekcji ubrań dostępnych w sklepach, z produkcji seryjnej - mówiła.

Jatczak podkreśliła, że projekty Diora i Balenciagi były luksusowe i bardzo drogie. - Dior, gdy otwierał butik zakładał, że będzie ubierał najbogatsze i najlepiej urodzone kobiety. Stawiał na osoby, które mają pieniądze i pragną powrotu luksusu. To wzbudzało kontrowersje szczególnie w okresie powojennym, gdy powszechna była bieda. Panie jednak na to czekały i przyjęły tę modę bardzo szybko - podkreśliła.

Jakie temperamenty mieli i jakie role pełnili obaj krawcy w towarzystwie? Jakie były relacje Diora i Coco Chanel? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Rozmawiała Katarzyna Jankowska

to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od peruk do królów - droga fryzjera gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 15:00
Antoni Cierplikowski po dwóch latach w Paryżu "wyszedł z piwnicy", zasłynął fryzurą chłopczycy, a na liście jego klientek były m.in. Edith Piaf, Mata Hari, Marlena Dietrich, Pola Negri i Greta Garbo. Pochodzący z Sieradza Monsieur Antoine 100 lat temu podbił Paryż i Hollywood stając się najsłynniejszym fryzjerem świata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coco Chanel - anioł dla artystów, tyran w pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 14:19
- O ile była nieprawdopodobnym darczyńcą oraz mecenasem sztuki dla poetów, tancerzy, malarzy, o tyle pracodawcą pozostawała bardzo wymagającym: mało płaciła i potrafiła uciszyć podwładne jednym zdaniem - o życiu projektantki opowiada Ewa Rubasińska.
rozwiń zwiń