X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zły brat karmelu. Nauka w służbie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 05:30
Inżynieria genetyczna, biologia syntetyczna czy GMO w wielu z nas wzbudzają niechęć. Polacy osiągają sukcesy w tych dziedzinach, co nie zmienia faktu, że wciąż mało o nich wiemy.
Audio
  • Zły brat karmelu (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
DNA
DNAFoto: East News/Glow Images

Młodzi polscy badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli pod koniec 2013 roku w Lyonie złoty medal w Międzynarodowym Konkursie Biologii Syntetycznej zorganizowanym przez MIT z Bostonu. Biologia syntetyczna to połączenie biologii molekularnej, inżynierii genetycznej, matematyki i informatyki. Jej celem jest projektowanie i tworzenie sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych. Polscy badacze zdobyli w tym konkursie złoty medal już po raz drugi.
Celem konkursu jest rozwijanie biblioteki specjalnie przygotowanych fragmentów DNA. - Chodzi o to, by większość naszych informacji genetycznych przedstawić w takiej formie, by nauka była prostsza - tłumaczy Aleksandra Bartosik, członek zespołu, który został laureatem Konkursu Biologii Syntetycznej.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Doktor Takao Ishikawa, opiekun polskiej drużyny opowiada, że biologia syntetyczna jest nowym podejściem do biologii jako takiej. - Bardzo często genetycy, badając różne żywe układy unieczynniali jeden z wielu tysięcy lub dziesiątek tysięcy białek, tudzież genów. W ten sposób badano funkcję poszczególnego elementu, a biologia syntetyczna jest podejściem odwrotnym - opowiada doktor. Naukowcy, bazując na wiedzy na temat poszczególnych elementów, starają się zbudować żywą strukturę, która będzie nam służyć w określonym celu.
Biologię syntetyczną charakteryzują klocki biologiczne, które zawierają materiał genetyczny. - Najważniejsze w nich jest to, że jest opisany standard, czyli to w jaki sposób można je łączyć, by były ze sobą kompatybilne - mówi doktor Takao Ishikawa.  
Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>
Polski projekt, który wygrał w konkursie dotyczył akrylamidu, silnie toksycznej substancji. Dzięki specjalnym bakteriom można wykryć akrylamid np. w frytkach lub chipsach. Naukowcy zajęli się tym tematem, bo chcieli poprawić jakość spożywanych przez nas pokarmów. - Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że akrylamid towarzyszy nam odkąd wynaleziono ogień. Doskonale kojarzymy reakcję karmelizacji, zachodzącą do temperatury 120 stopni, zaś powyżej powstaje akrylamid - tłumaczy Aleksandra Bartosik. Zatem, jak tłumaczy naukowiec, można go nazwać złym bratem karmelu.
Audycję "Naukowy zawrót głowy" prowadził Krzysztof Michalski.
sm

Zobacz więcej na temat: DNA genetyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wszyscy Europejczycy są kuzynami. Zapewne za sprawą Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 01:00
Mieszkańcy naszego kontynentu są ze sobą bardziej spokrewnieni, niż się wydawało. Przyczyny okazują się całkiem świeże: to podboje i wyprawy Wikingów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najstarsze odkodowane DNA

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:22
Naukowcy złamali kod genetyczny zwierzęcia sprzed kilkuset tysięcy lat. To rekord – nigdy wcześniej tak starego DNA, nie udało się odkodować.
rozwiń zwiń