X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śliczny szczeniaczek. Za pięć lat też będzie chciany?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2014 16:31
- Decyzja o posiadaniu zwierzęcia to decyzja na całe jego życie. Trzeba zdać sobie sprawę, że taki zwierzak, który powinien stać się domownikiem bardzo dobrze traktowanym, ma swoje potrzeby związane nie tylko z miską i spacerem - powiedziała Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna czasopisma "Cztery łapy". Co przeżywają zwierzęta wyrzucone z domu, gdy zaczęły przeszkadzać?
Audio
  • Dorota Szulc-Wojtasik i dr Maciej Trojan o domowych zwierzętach wyrzucanych przez właścicieli (Problem z głowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Kot czy pies, jak myślą niektórzy, to doskonały "prezent" dla dziecka czy osoby dorosłej. Niestety wiele z tych "prezentów", gdy wyczerpuje się ludzki zachwyt i euforia, ląduje na ulicy, w schronisku, albo - w skrajnych przypadkach - przywiązanych gdzieś na odludziu, bez szans na przeżycie.

Dr Maciej Trojan, specjalista psychologii zwierząt powiedział w radiowej Jedynce, że ludzie w swoich wyborach są często irracjonalni, kierują się impulsem i łatwo dają się zmanipulować np. handlowcom. - Często bywa tak, że ludzie nic nie wiedzą o zachowaniu, trybie życia, dietach jakie należy stosować, jakich zabiegów higienicznych zwierzę wymaga - dodał adiunkt z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W takich sytuacjach wraz z upływem czasu rośnie rozczarowanie człowieka i niezadowolenie z konieczności poświęcania zwierzakowi uwagi.

Dorota Szulc-Wojtasik dodała, że powszechnym problemem jest nieznajomość potrzeb zwierząt. Nie wystarczy im bowiem nakarmić i wyprowadzić, by załatwiły potrzeby fizjologiczne. Zwierzętom trzeba dostarczać odpowiednią ilość bodźców, okazywać zainteresowanie, stworzyć wspólne rytuał, które dadzą poczucie bezpieczeństwa i zastanowić się, co zrobimy w czasie wakacji, choroby czy innych nieprzewidzianych sytuacjach. - Faktycznie przyjęcie zwierzęcia jest testem na odpowiedzialność - powiedziała.

Jaka jest różnica w sytuacji zwierząt młodych i starszych? Co trzeba zrobić, by móc odpowiedzialnie podjąć decyzję o opiece nad zwierzęciem? Jak postępować ze zwierzętami skrzywdzonymi i czy stosunek do zwierząt przekłada się na relacje z ludźmi? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Artur Wolski.

"Problem z głowy" na antenie Jedynki w każdy piątek o godz. 21.14.

(asz/ei)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dokarmianie ptaków bezpieczne, ale nie w czasie odwilży

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:47
- Ptaki zarażają się wtedy od siebie różnymi chorobami. Zeszłej zimy mieliśmy kilka przypadków infekcji przy karmnikach - mówił w Jedynce Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK: w schroniskach umiera co czwarty zwierzak

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 12:48
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, aż w 86 proc. skontrolowanych miejsc przetrzymywania psów i kotów nie zapewniono im właściwych warunków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń