Decyzja o Powstaniu styczniowym była dla wszystkich zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 04:11
- Nawet konspiratorzy, którzy byli bardzo dobrze zorientowani, byli kompletnie zdumieni z powodu branki do rosyjskiej armii. To sprawiło, że rozpoczęto Powstanie styczniowe znacznie wcześniej niż planowano - opowiada w Jedynce historyk dr Jarosław Szarek.
Audio
  • Pamięć o Powstaniu Styczniowym (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Fragment obrazu Artura Grottgera Branka
Fragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Foto: Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

Jednym z przejawów pamięci o Powstaniu styczniowym jest wydana niedawno płyta z pieśniami z tego okresu, przygotowana przez Filharmonię im. Romualda Traugutta we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Muzyczne opracowanie przygotował Włodzimierz Korcz. Poza pieśniami, na płycie znajdują się omówienia, teksty nagranych pieśni i ilustracje rycin z epoki.

Kronika Powstania Styczniowego - specjalny cykl radiowej Jedynki

Choć od czasu Powstania styczniowego minęło 150 lat, to historycy chętnie wracają do tego tematu. W największym polskim powstaniu narodowym zginęło kilkadziesiąt tysięcy walczących. Styczeń nie był łatwym czasem na rozpoczęcie walki. - Wybuchu powstania nikt wówczas nie planował, a konspiratorzy planujący je zakładali wybuch najwcześniej w maju 1863 roku, a nawet później. Nie ulega wątpliwości, że wybuch powstania został wymuszony - opowiada dr Jarosław Szarek, historyk i publicysta. Bezpośrednią przyczyną wcześniejszego wybuchu powstania była niespodziewana branka do carskiej armii.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

Jak dziś postrzegamy ówczesną walkę o niepodległość? Jaka płynie z niej nauka dla przyszłych pokoleń? Posłuchaj całej audycji.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Katarzyna Jankowska.

sm

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W historii tej rodziny przegląda się historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Los rodziny Okuliczów w pewnym sensie jest historią nas wszystkich. – Każdy kto czyta, to co napisałam, mówi, że to nieważne jakie jest nazwisko, bo to jest po prostu polski los – mówi Jedynce Anna Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1864. Drugi rok powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:11
Skończył się powstańczy rok 1863. Rok klęski i nadziei. Stoczono w tym czasie około tysiąca bitew, przeciętnie po 3 dziennie. Co najmniej połowa z nich zakończyła się zwycięstwem Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:01
W 1918 roku żyło jeszcze trzy i pół tysiąca powstańców styczniowych. Nie jest to liczba duża, skoro przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 100 tysięcy, najczęściej młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejopisarze powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.
rozwiń zwiń