Decyzja o Powstaniu styczniowym była dla wszystkich zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 04:11
- Nawet konspiratorzy, którzy byli bardzo dobrze zorientowani, byli kompletnie zdumieni z powodu branki do rosyjskiej armii. To sprawiło, że rozpoczęto Powstanie styczniowe znacznie wcześniej niż planowano - opowiada w Jedynce historyk dr Jarosław Szarek.
Audio
  • Pamięć o Powstaniu Styczniowym (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Fragment obrazu Artura Grottgera Branka
Fragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Foto: Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

Jednym z przejawów pamięci o Powstaniu styczniowym jest wydana niedawno płyta z pieśniami z tego okresu, przygotowana przez Filharmonię im. Romualda Traugutta we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Muzyczne opracowanie przygotował Włodzimierz Korcz. Poza pieśniami, na płycie znajdują się omówienia, teksty nagranych pieśni i ilustracje rycin z epoki.

Kronika Powstania Styczniowego - specjalny cykl radiowej Jedynki

Choć od czasu Powstania styczniowego minęło 150 lat, to historycy chętnie wracają do tego tematu. W największym polskim powstaniu narodowym zginęło kilkadziesiąt tysięcy walczących. Styczeń nie był łatwym czasem na rozpoczęcie walki. - Wybuchu powstania nikt wówczas nie planował, a konspiratorzy planujący je zakładali wybuch najwcześniej w maju 1863 roku, a nawet później. Nie ulega wątpliwości, że wybuch powstania został wymuszony - opowiada dr Jarosław Szarek, historyk i publicysta. Bezpośrednią przyczyną wcześniejszego wybuchu powstania była niespodziewana branka do carskiej armii.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

Jak dziś postrzegamy ówczesną walkę o niepodległość? Jaka płynie z niej nauka dla przyszłych pokoleń? Posłuchaj całej audycji.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Katarzyna Jankowska.

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie styczniowe. Zwycięstwo ducha

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
- Wybuch powstania jest zawsze aktem desperacji, oznacza, że wyczerpano wszelkie inne możliwe środki walki politycznej o własny byt narodowy, a sytuacja, w której naród się znajduje, jest po prostu nieakceptowalna - mówi historyk prof. Michał Klimecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W historii tej rodziny przegląda się historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Los rodziny Okuliczów w pewnym sensie jest historią nas wszystkich. – Każdy kto czyta, to co napisałam, mówi, że to nieważne jakie jest nazwisko, bo to jest po prostu polski los – mówi Jedynce Anna Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1864. Drugi rok powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:11
Skończył się powstańczy rok 1863. Rok klęski i nadziei. Stoczono w tym czasie około tysiąca bitew, przeciętnie po 3 dziennie. Co najmniej połowa z nich zakończyła się zwycięstwem Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tylko nieliczni powstańcy doczekali wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:01
W 1918 roku żyło jeszcze trzy i pół tysiąca powstańców styczniowych. Nie jest to liczba duża, skoro przez szeregi powstańcze przewinęło się ponad 100 tysięcy, najczęściej młodych ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziejopisarze powstania styczniowego

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
O powstaniu pisano bardzo dużo jeszcze w czasie jego trwania. Po jego upadku również powstały setki dzieł poświęconych zmaganiom polsko-rosyjskim. W audycji wspominamy imponujący dorobek polskich historyków.
rozwiń zwiń