Polak na czele największej organizacji naukowo-technicznej świata

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 03:44
Profesor Józef Modelski jest jednym z dyrektorów IEEE - instytutu, który łączy specjalistów z dziedzin naukowo-technicznych z ponad 160 krajów. To największa organizacja zawodowa na świecie.
Audio
  • Czym jest i zajmuje się IEEE? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Polak na czele największej organizacji naukowo-technicznej świata
Foto: Glow Images/East News

IEEE, czyli Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników to największe stowarzyszenie naukowo-techniczne świata, które skupia ponad 440 tys. osób z ponad 160 krajów. - Choć w nazwie występuje "instytut", to w rzeczywistości jest to zawodowe stowarzyszenie osób, które pracują w ponad 30 dziedzinach - mówi prof. Józef Modelski, jeden z dyrektorów organizacji. Jak tłumaczy profesor, według struktury IEEE cały świat jest podzielony na dziesięć regionów oraz dziesięć dywizji branżowych.
W centrum zainteresowań profesor jest m.in. technika mikrofalowa. Jest on autorem inteligentnych anten mikrofalowych. - To taki system, który może przystosowywać się do warunków elektromagnetycznych otoczenia, czyli on sam wybiera sobie układ, sygnał dochodzący z nieznanego kierunku oraz z wielu sygnałów może wybrać ten właściwy i często bardzo słaby. To jest, moim zdaniem, przyszłość radiokomunikacji. Właśnie systemy inteligentne "smart" - tłumaczy naukowiec.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Zdaniem naukowca, jesteśmy w drugim stuleciu radiokomunikacji, co jest związane z zastosowaniem nowych technologii. - W tej chwili radio przeżywa swoją drugą młodość, bo jesteśmy mobilni i oderwaliśmy telefon od ściany. Jest ogromna przyszłość dla układu internetu z wykorzystaniem systemów radiowych - wyjaśnia profesor.
W studiu radiowej Jedynki gościł prof. Józef Modelski - dyrektor Instytutu Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, doktor honoris causa WAT, autor kilkuset publikacji, patentów i oryginalnych wdrożeń (m.in. tzw. inteligentne anteny mikrofalowe), który jest jednym z dyrektorów najważniejszej i największej organizacji naukowo-inżynierskiej na świecie - IEEE, czyli Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Prof. Modelski wdrożył mikrofalowy scalony modulator fazy. Do czego został on zastosowany? Czego specjalista nauczył się dzięki tej historii? Posłuchaj całej audycji!
"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Krzysztof Michalski.

sm

Zobacz więcej na temat: NAUKA radio technika

Czytaj także

System Sensor. Okno na świat dla niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:08
Są wśród nas ludzie, którzy nie potrafią samodzielnie siedzieć, mówić, poruszać się. Nie oznacza to jednak, że nie mogą kontaktować się ze światem. Pomagają im w tym takie urządzenia, jak System Sensor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Czochralski - to jemu zawdzięczamy współczesną elektronikę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 11:06
Prof. Jan Czochralski był chemikiem, metaloznawcą i wynalazcą. To jeden z kilku najbardziej znanych na świecie polskich naukowców, niestety u nas w kraju zapomniany...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio wspiera naukę i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:40
Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski został wybrany szefem Rady Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Organizacja działa już 14 lat przy Politechnice Warszawskiej.
rozwiń zwiń