X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tak się czujemy… jak jemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Polacy realizują wielki projekt z dziedziny techniki żywienia. Niemal 39 mln euro z Unii Europejskiej trafiło do polskich naukowców, aby zbadali jakość biożywności i to, jak ją ulepszać.
Audio
  • Tak się czujemy, jak jemy. Prof. Agnieszka Wierzbicka z SGGW o badaniu biożywności (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Tak się czujemy jak jemy
Foto: Flickr/FotoosVanRobin

Profesor Agnieszka Wierzbicka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowiedziała w radiowej Jedynce o największym projekcie naukowym realizowanym w Polsce w zakresie żywności. Badania Polaków obejmują wiedzę z zakresu weterynarii, biologii i genetyki, która wskazuje jak dobierać zwierzęta do hodowli, aby ich mięso było zdrowsze i smaczniejsze.

Mięso, wędliny, przetwory mięsne, parówki - to wszystko wzięli pod lupę warszawscy naukowcy. Celem projektu jest otrzymanie biożywności, która będzie zawierała produkty o kontrolowanej alergenności, produkty o podwyższonej wartości odżywczej oraz o przedłużonym terminie przydatności do spożycia.

Z tego, co jemy, wynika to, jak się czujemy. Chodzi zatem o to, by - przy odpowiednim karmieniu i doborze genetycznym zwierząt - można wpływać na nasze pożywienie. - Żebyśmy mieli mięso o charakterystycznych cechach wartości odżywczych, i żeby nie traciło ono swoich wartości w procesie przetwarzania - mówi gość radiowej Jedynki. Chodzi także o stworzenie propozycji dla osób, które mają nietolerancje pokarmowe.

Naukowcy z SGGW nie tylko testują produktu wytwarzane przez innych. Robią je również sami. - Mamy też mini-linię produkcyjną, aby ocenić to, jak proces przetwarzania mięsa wpływa na jego jakość - mówi prof. Wierzbicka.

W projekcie bierze udział kilkudziesiąt instytucji naukowych. Oprócz mięsa badane są i inne składniki pożywienia. Jajka i mleko testuje się we Wrocławiu. Tamtejsi naukowcy pracują m.in. nad metodami pakowania mleka, tak żeby jego wartości odżywcze trwały dłużej.
Audycję z cyklu „Naukowy zawrót głowy” przygotował i prowadził Artur Wolski.

(ew/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane związane z toksyczną bakterią

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:00
Testy laboratoryjne przeprowadzone przez specjalistów z Weill Cornell Medical College wykazały, że toksyna produkowana przez Clostridium perfringens powodowała w mózgach gryzoni zmiany podobne do MS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warzywa rosnące w kosmosie są zdrowe

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
Ustalono to naukowo, w rosyjskim laboratorium. Jedli je również astronauci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzbekistan stworzy bazę genów, by typować przyszłych olimpijczyków

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:00
Uzbekistan chce zwiększyć swoje szanse na przyszłych olimpiadach. Kluczowa jest umiejętność wyszukiwania talentów sportowych. Dlaczego nie szukać ich w genach?
rozwiń zwiń