Ks. Józef Tischner - patron rozumu, który uczył odwagi myślenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 15:50
- Do stawiania pytań, których nie wypada stawiać lub których zabraniają nam stawiać, potrzebna jest odwaga myślenia. Ks. Tischner ją miał. Podobnie jak umiejętność rozmowy z ludźmi z tłumu. Dlatego był tak skuteczny jako duszpasterz Solidarności - mówił Karol Modzelewski, laureat tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
Audio
  • Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera o odwadze myślenia, jakiej uczył patron nagrody (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ks. prof. Józef Tischner (zdjęcie archiwalne)
Ks. prof. Józef Tischner (zdjęcie archiwalne)Foto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej

Wojciech Bonowicz, szef rady programowej Dni Tischnerowskich, poeta, dziennikarz, w radiowej Jedynce zwrócił uwagę, że w osobie księdza Józefa Tischnera duszpasterz połączył się z pedagogiem, a filozof z nauczycielem filozofii. - To wynikało z jego temperamentu, zawsze uważał, że filozofia jest działaniem w życiu. Tegoroczne hasło "Odwaga myślenia" wybraliśmy, by przypomnieć ten wymiar - wyjaśnił. Dodał, że odwagę myślenia doceniał także papież Jan Paweł II, który się z ks. Tischnerem przyjaźnił i który 27 kwietnia został kanonizowany.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera - historyk i działacz opozycji w PRL-u Karol Modzelewski - dodał, że odwaga myślenia jest warunkiem koniecznym dla trwania wspólnoty. - Żal mi bardzo, że już nie słyszymy głosu ks. Tischnera, ponieważ był to głos ogromnie ważny w wymiarze kontaktowania się z ludźmi, którzy dążą do podmiotowości i są od niej odpychani - mówił, odnosząc się do walki Polaków o wyrwanie się z systemu komunistycznego. - Kiedy ten system upadł, wolność zagospodarowywano wzorami z importu, bez czynnego udziału tych wszystkich, którzy walczyli. Tischner umiał z nimi rozmawiać, a ten dar był lekarstwem na rezygnację, na bierność. W ten sposób odbudowuje się wspólnotę - wyjaśnił.
Ksiądz Jacek Ponikowski, który otrzymał tę samą nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata", odwagę myślenia wykazał tworząc Dom dla Niewidomych Mężczyzn. - Otwartość u ks. prof. Tischnera i umiejętność rozmawiania z innymi ludźmi były czymś niezwykle ważnym. W naszym domu także obecność jest podstawową funkcją. Tworzymy dom, gdzie mieszkają ludzie niepełnosprawni, ale gdzie każdy czuje się potrzebny, tworzymy wspólnotę - podkreślał.

Ks. Józef Tischner w Radiach Wolności >>>

Jakie pułapki wiążą się z odważnym myśleniem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której goście Jedynki rozmawiali także o twórczości historyka kościoła ks. Jana Kracika (1941-2014), który został wyróżniony w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego za całokształt twórczości.

Rozmawiał Artur Wolski.

Gala wręczenia nagród im Księdza Józefa Tischnera zainaugurowała 14 edycję Dni Tischnerowskich, które odbyły się w Krakowie w dniach 23-26 kwietnia. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.

(asz/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Garbo - szpieg geniusz, który zmyślał na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 22:22
Juan Pujol García, pseudonim Garbo, był podwójnym agentem, pracującym dla aliantów i hitlerowców - na korzyść tych pierwszych. Jego praca przyczyniła się do sukcesu operacji D-Day.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:01
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki prof. Andrzej Żbikowski, Jan Karski w swoim życiu spotkał się z wieloma ważnymi politykami i był powiernikiem tajemnic. Do tego doskonale znał zasady, jakie obowiązują w polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
rozwiń zwiń