X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. Józef Tischner - patron rozumu, który uczył odwagi myślenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 15:50
- Do stawiania pytań, których nie wypada stawiać lub których zabraniają nam stawiać, potrzebna jest odwaga myślenia. Ks. Tischner ją miał. Podobnie jak umiejętność rozmowy z ludźmi z tłumu. Dlatego był tak skuteczny jako duszpasterz Solidarności - mówił Karol Modzelewski, laureat tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
Audio
  • Laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera o odwadze myślenia, jakiej uczył patron nagrody (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ks. prof. Józef Tischner (zdjęcie archiwalne)
Ks. prof. Józef Tischner (zdjęcie archiwalne)Foto: mat. promocyjne/Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej

Wojciech Bonowicz, szef rady programowej Dni Tischnerowskich, poeta, dziennikarz, w radiowej Jedynce zwrócił uwagę, że w osobie księdza Józefa Tischnera duszpasterz połączył się z pedagogiem, a filozof z nauczycielem filozofii. - To wynikało z jego temperamentu, zawsze uważał, że filozofia jest działaniem w życiu. Tegoroczne hasło "Odwaga myślenia" wybraliśmy, by przypomnieć ten wymiar - wyjaśnił. Dodał, że odwagę myślenia doceniał także papież Jan Paweł II, który się z ks. Tischnerem przyjaźnił i który 27 kwietnia został kanonizowany.
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Jeden z laureatów tegorocznej Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera - historyk i działacz opozycji w PRL-u Karol Modzelewski - dodał, że odwaga myślenia jest warunkiem koniecznym dla trwania wspólnoty. - Żal mi bardzo, że już nie słyszymy głosu ks. Tischnera, ponieważ był to głos ogromnie ważny w wymiarze kontaktowania się z ludźmi, którzy dążą do podmiotowości i są od niej odpychani - mówił, odnosząc się do walki Polaków o wyrwanie się z systemu komunistycznego. - Kiedy ten system upadł, wolność zagospodarowywano wzorami z importu, bez czynnego udziału tych wszystkich, którzy walczyli. Tischner umiał z nimi rozmawiać, a ten dar był lekarstwem na rezygnację, na bierność. W ten sposób odbudowuje się wspólnotę - wyjaśnił.
Ksiądz Jacek Ponikowski, który otrzymał tę samą nagrodę w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata", odwagę myślenia wykazał tworząc Dom dla Niewidomych Mężczyzn. - Otwartość u ks. prof. Tischnera i umiejętność rozmawiania z innymi ludźmi były czymś niezwykle ważnym. W naszym domu także obecność jest podstawową funkcją. Tworzymy dom, gdzie mieszkają ludzie niepełnosprawni, ale gdzie każdy czuje się potrzebny, tworzymy wspólnotę - podkreślał.

Ks. Józef Tischner w Radiach Wolności >>>

Jakie pułapki wiążą się z odważnym myśleniem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której goście Jedynki rozmawiali także o twórczości historyka kościoła ks. Jana Kracika (1941-2014), który został wyróżniony w kategorii pisarstwa religijnego i filozoficznego za całokształt twórczości.

Rozmawiał Artur Wolski.

Gala wręczenia nagród im Księdza Józefa Tischnera zainaugurowała 14 edycję Dni Tischnerowskich, które odbyły się w Krakowie w dniach 23-26 kwietnia. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio.

(asz/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Garbo - szpieg geniusz, który zmyślał na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 22:22
Juan Pujol García, pseudonim Garbo, był podwójnym agentem, pracującym dla aliantów i hitlerowców - na korzyść tych pierwszych. Jego praca przyczyniła się do sukcesu operacji D-Day.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:01
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki prof. Andrzej Żbikowski, Jan Karski w swoim życiu spotkał się z wieloma ważnymi politykami i był powiernikiem tajemnic. Do tego doskonale znał zasady, jakie obowiązują w polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
rozwiń zwiń