X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chronią od zapomnienia to, co dla naszej historii najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 04:20
Kustosz Pamięci Narodowej stoi na straży pamięci i dziedzictwa narodowego. W tym roku po raz 13. wręczono nagrodę za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego.
Audio
  • Kustosze dziedzictwa (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Chronią od zapomnienia to, co dla naszej historii najważniejsze
Foto: M.Borawska/PR

Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymał m.in. zmarły w tym roku Anatol Sulik, historyk amator, który całe życie poświęcił poszukiwaniu i dokumentowaniu polskich śladów na Wołyniu. Anatol Sulik odnalazł i udokumentował 84 polskie cmentarze, co stanowi połowę naszych nekropolii na Wołyniu. Ponadto dzięki Sulikowi setki Polaków rozsianych po całym świecie mogło pojechać na Wołyń, by po latach stanąć na ziemi swoich rodziców i swojego dzieciństwa.
- Pan Anatol był tak niezwykłą osobowością, że pomimo niesprzyjających warunków lokalnych potrafił badać miejsca pamięci zarówno zapomniane, jak i nieznane. Zrobił dla nas ogromną pracę: pomagał historykom, potokom mieszkańców Kresów, jak i pojedynczym ludziom - opowiada Ewa Siemaszko, która od 1990 roku prowadzi badania nad losami ludności polskiej podczas II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich.

Rocznica 4 czerwca 1989 roku w Polskim Radiu >>>
Tytuł Kustosza Pamięci Narodowej pośmiertnie otrzymał również Roman Aftanazy, polski historyk, bibliotekarz, autor "Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej". - Roman Aftanazy ma ogromne zasługi dla kultury polskiej, ponieważ był dokumentalistą dworów i pałaców, a więc śladów wysokiej kultury ziemiaństwa polskiego na Kresach - komentuje Ewa Siemaszko.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Wśród wyróżnionych w tym roku znalazł się między innymi Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Jego wiceprezes kapitan Mieczysław Szostek podkreśla, że podtrzymywanie pamięci o idei działalności AK jest obowiązkiem Związku i żyjących jeszcze weteranów. - Otrzymanie nagrody to dla nas olbrzymie wzruszenie i satysfakcja, a jednocześnie ogromne zaskoczenie. Armia Krajowa, licząca w przeszłości ponad 400 tys. żołnierzy kurczy się z dnia na dzień - mówi Mieczysław Szostek.
10 czerwca wręczono Nagrodę IPN "Kustosz Pamięci Narodowej". W tym roku w gronie laureatów znaleźli się:
- Anatol Franciszek Sulik (1952–2014) historyk amator, znawca dziejów Wołynia i opiekun polskich miejsc pamięci w tym regionie.
- Roman Aftanazy (1914–2004) polski historyk, bibliotekarz, autor „Dziejów rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej”.
- Oleg Zakirow, były funkcjonariusz KGB w stopniu majora, który na własną rękę prowadził śledztwo w sprawie Zbrodni Katyńskiej.
- Czesław Blicharski, jeden z najstarszych polskich lotników II wojny światowej.
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest corocznie instytucjom, organizacjom społecznym i indywidualnym osobom za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989. W tym roku została wręczona po raz trzynasty. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej oraz wręczane są statuetki, których autorem jest krakowski artysta Paweł Erazmus.
Patronem medialnym nagrody jest Polskie Radio.
W programie gościli: Ewa Siemaszko, która od 1990 roku prowadzi badania nad losami ludności polskiej podczas II wojny światowej na Kresach Południowo-Wschodnich oraz Mieczysław Szostek, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: HISTORIA IPN Kresy PRL
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska przemian na najlepszych zdjęciach fotoreporterów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 05:18
W ciągu ostatnich lat byliśmy w Polsce świadkami wielu ważnych wydarzeń. Stały się one kanwą dla wystawy "25 lat polskich przemian.
rozwiń zwiń

Czytaj także

25. rocznica pierwszych wolnych wyborów. "Pełne półki to za mało"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 12:08
Goście audycji "Sterniczki" w radiowej Jedynce próbowały podsumować minione ćwierćwiecze.
rozwiń zwiń