X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy program dla wszystkich, którzy chcą być kowalami własnego losu

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:05
- Realizując Program Kierunków Zamawianych nie do końca udało nam się zapewnić to, o czym mówią przedsiębiorcy, a więc absolwentów zdolnych do myślenia zespołowego i pracy projektowej. Teraz chcemy zadbać także o kompetencje - mówił w Jedynce dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Audio
  • Debata "Absolwenci kierunków technicznych – warto było” (Przedsiębiorczość akademicka/Jedynka)
Nagroda zostanie wręczona przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i  przedstawiciela Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego
Nagroda zostanie wręczona przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przedstawiciela Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola WielkiegoFoto: East News/Glow Images

Końca dobiega prowadzony od roku akademickiego 2008/2009 program kierunków zamawianych, w którym wzięło udział 86 uczelni. Od tamtego czasu naukę na kierunkach zamawianych podjęło 87 tys. studentów, z których najlepsi otrzymywali nawet tysiąc zł stypendium.

Dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówił w radiowej Jedynce, że środki z tego programu pozwoliły uczelniom zmienić programy we współpracy z pracodawcami, wprowadzić praktyki i staże oraz zajęcia wyrównawcze.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

- Program Kierunków Zamawianych powstał, gdy pojawiły się prognozy, że zabraknie nam inżynierów. Pracodawcy nie byli obecni na uczelniach, ani przy układaniu programów nauczania, zburzona też była struktura kształcenia: politechnikom brakowało chętnych, a na uniwersytetach mieliśmy po kilkanaście osób na jedno miejsce - przypomniał dr Guliński. Po 7 latach widać różnicę, o miejsca na kierunkach technicznych ubiega znacznie więcej młodych ludzi, a w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się informatyka, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn (7 lat temu były to tylko kierunki humanistyczne).

Dodał jednak, że polskim absolwentom zawsze brakowało kompetencji. Aby ten brak uzupełnić, a także zastosować w praktyce doświadczenia i wnioski z realizacji "kierunków zamawianych" ministerstwo przygotowało nowy, bardziej aktualny i dostosowany do dzisiejszej sytuacji na rynku pracy Program Rozwoju Kompetencji, który pozwoli zwiększyć szanse absolwentów na rynku pracy.

Kamil Melcer z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wyjaśnia, że w program obejmie studentów studiów I i II stopnia. - Uczelnie zaproponowały zupełnie nowe formy kształcenia, nie tylko staże i praktyki. Mówimy tu o angażowaniu praktyków w roli wykładowców i prowadzących ćwiczenia czy zajęciach warsztatowych - wyjaśnił w rozmowie z Katarzyną Kobylecką. Te doświadczenia, jego zdaniem, mają pomóc absolwent nie tylko odnaleźć się u nowego pracodawcy, ale także otworzyć własną działalność.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Dariusz Mazurek, przedstawiciel firmy konsultingowej Capgemini Polska podkreśla, że przy wyborze pracowników liczy się nie tylko wykształcenie kierunkowe, ale też posiadane kompetencje. - Prawdopodobnie ten program doprowadzi do tego, że podobnie jak dziś wiemy, która uczelnia kształci dobrych techników, a która dobrych filologów, tak w przyszłości zorientujemy się, które uczelnie pomogą młodym ludziom w znalezieniu pracy - twierdzi.

W tym kontekście - jak podsumowuje dr Guliński - Program Rozwoju Kompetencji stanowi dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą być kowalami własnego losu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Naukowy zawrót głowy", którą prowadziła Katarzyna Kobylecka.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Staże i praktyki studenckie. "To musi być integralna część programu kształcenia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 20:30
- Najlepszy staż to taki, który dla studenta wiąże się z tym, czego się nauczył. Realizowany już po zakończeniu nauki, na przykład po pierwszym stopniu studiów, pozwala studentowi wykorzystać w przedsiębiorstwie wiedzę i kompetencje, które nabył - mówił w Jedynce Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NCBR stawia na staże. "Liczy się jakość i efektywność"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 17:17
- Za stażami niestety ciągnie się taka łatka, że służą wykonywaniu przez studentów czynności, które nie są ani im, ani pracodawcy potrzebne. My wymagamy, by staż był ściśle merytorycznie powiązany z tym, czego student uczy się na danym kierunku - mówił w Jedynce Piotr Krasiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2014: warto wybrać politechnikę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 21:48
Pierwsza trójka najlepszych szkół wyższych w Polsce to uczelnie uniwersyteckie. Jednak na kolejnych miejscach rankingu uplasowały się uczelnie technicznie. I to właśnie na inżynierów jest obecnie największe zapotrzebowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Kierunków Zamawianych dobiegł końca

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:05
Oznacza to, że nie będzie już m.in. rozdawania stypendiów, aby zachęcić do studiów. W zamian za to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postawi na tzw. umiejętności miękkie – pracę w grupie, zarządzanie czasem i panowanie nad stresem.
rozwiń zwiń