Wystawa dla wszystkich, którzy kochają morze

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 04:39
Marian Mokwa jest najbardziej znanym polskim marinistą. Namalował około 7 tysięcy obrazów olejnych i akwareli. - Liczba prac, które po sobie pozostawił znakomicie ilustruje jego talent i właśnie w czasie pobytu w Turcji rozpoczął się rozkwit jego twórczości - opowiada Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy "Tureckie śluby Mariana Mokwy".
Audio
  • "Tureckie śluby Mariana Mokwy" (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Obraz Mariana Mokwy Powrót z połowu
Obraz Mariana Mokwy "Powrót z połowu"Foto: materiały prasowe

Urodzony na Kaszubach pod koniec XIX wieku, Marian Mokwa był świadkiem obu wojen światowych. Dał się poznać jako niezwykle uzdolniony marinista. Skąd zatem pomysł na tytuł ekspozycji w 125 rocznicę urodzin artysty "Tureckie śluby Mariana Mokwy"? - W tym roku mija sto lat od czasu pobytu Mariana Mokwy w Stambule i ten fakt jest niezwykle istotny dla jego twórczości. Wówczas właśnie ślubował, że swoją twórczość poświęci morzu - wyjaśnia kurator wystawy Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jak później dodawał malarz, śluby miały być złożone polskiemu morzu - Bałtykowi.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Marian Mokwa kształcił się w szkołach plastycznych w Norymberdze, Monachium i Berlinie. Do Stambułu zaś został wysłany z ramienia "Gazety Grudziądzkiej" jako ilustrator. - Wyjechał w 1911 roku i w tym okresie Bałkany, zwane kotłem bałkańskim, były uzależnione od Turcji. Skupił się tam na pracy artystycznej i z tego czasu pochodzi pierwsza większa liczba prac, jaką pozostawił po sobie - opowiada kurator.
Z Turcji Marian Mokwa wybrał się na Bliski i Daleki Wschód, co znajduje odbicie w jego akwarelach. - W tym okresie posługiwał się głównie akwarelą, a jest to technika malarska bardzo pomocna w czasie podróży. Osiągnął w niej mistrzostwo i zyskał rozgłos akwarelisty orientu - komentuje Wojciech Zmorzyński. Na wystawie jest prezentowanych ponad 200 prac artysty.
Do końca sierpnia w Muzeum Narodowym w Gdańsku można oglądać wystawę prac Mariana Mokwy (1889 - 1987).  To jeden z najlepszych polskich marynistów, który całe swoje długie artystyczne życie związał z morzem, malując pejzaże marynistyczne, widoki miast portowych, osad rybackich, a także  liczne portrety ludzi morza.
Wystawa prac Mariana Mokwy świetnie wpisuje się w rok turecki, który został ogłoszony w związku z 600 rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. To właśnie podczas pobytu w Stambule, tuż przed wybuchem I wojny światowej Marian Mokwa złożył symboliczne śluby, w których swoją przyszłą artystyczną twórczość obiecał poświecić morzu.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W jaki sposób Marian Mokwa łączył działalność artystyczną z aktywnością społeczną? Skąd pochodzą dzieła, prezentowane na wystawie? Posłuchaj całej audycji!
Wystawie patronuje Polskie Radio.
W studiu Jedynki gościł kurator wystawy - Wojciech Zmorzyński z Muzeum Narodowego w Gdańsku.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Kobylecka.
(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: KULTURA malarstwo SZTUKA

Czytaj także

Kolor był jego językiem. Wspominamy prof. Tadeusza Dominika

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 02:27
Kilka dni temu zmarł prof. Tadeusz Dominik. Wraz z odejściem tego artysty zamyka się pewien ważny rozdział w historii polskiej sztuki współczesnej. Uczeń i przyjaciel Jana Cybisa był kontynuatorem linii polskich kolorystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Cybis, liberalny malarz, który wierzył w artystyczny geniusz

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 04:31
Galeria w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zgromadziła największą kolekcję prac znakomitego artysty Jana Cybisa. Miejsce należy wpisać na listę obowiązkowych miejsc do odwiedzenia dla wszystkich osób, które są wrażliwe na sztukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik z podróży" z mistrzem Tadeuszem Rolke - śmiech zamiast patosu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 08:31
- Robię filmy po to, żeby wniknąć w ludzką duszę. Każdy z nich, dokument czy fabuła, jest bajką. "Dziennik z podróży" spełnił moje marzenia z dzieciństwa - powiedział reżyser Piotr Stasik w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń