W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:54
Za dwa lata będziemy obchodzić 200-lecie powstania Uniwersytetu Warszawskiego, największej i jednej z wiodących polskich szkół wyższych. W radiowej Jedynce przypominamy okoliczności utworzenia UW.
Audio
  • 200 lat Uniwersytetu Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet WarszawskiFoto: wikimedia.commons/fot.Jorge Láscar

Jest listopad 1816 roku. Aleksander I, ówczesny król Polski z nadania rosyjskiego, przychylił się do inicjatywy Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica i powołał Królewski Uniwersytet Warszawski.

Historia na stronach Polskiego Radia

Dlaczego właśnie wtedy? Kraków i Poznań od dawna miały swoje uniwersytety. Czy inicjatywa Potockiego i Staszica była aktem patriotyzmu w dobie zaborów? Na te i wiele innych pytań związanych z 200-letnią historią uczelni, która odegrała także ważną rolę w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, a za czasów PRL była ważnym ośrodkiem opozycyjnym, starał się odpowiedzieć dr Robert Gawkowski dokumentujący historię uniwersytetu, powstałego z połączenia Szkoły Prawa i Nauk Administracyjnych oraz Szkoły Lekarskiej. Na uczelni utworzono 5 wydziałów, na jednym z nich studiował Fryderyk Chopin.

Audycję prowadziła Dorota Truszczak.

16 lipca Polskie Radio podpisało z Uniwersytetem umowę dotyczącą współpracy przy uczczeniu tego wydarzenia. Do 2016 roku na antenie radiowej Jedynki pojawi się wiele audycji związanych z jubileuszem największej polskiej uczelni.

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio świętuje razem z UW

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:13
Rozgłośnie oraz portal PolskieRadio.pl prezentować będą dorobek i osiągnięcia pokoleń uczonych, studentów i absolwentów UW, a także jego plany na przyszłość
rozwiń zwiń

Czytaj także

200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 13:45
Uniwersytet Warszawski to nie tylko największa polska uczelnia wyższa, ale także czołowa placówka edukacyjna w kraju. Czwarty najstarszy polski uniwersytet za niespełna dwa lata będzie świętował dwusetlecie istnienia. Patronem medialnym wydarzenia zostało Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

200. rocznica powstania Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie się działo

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 08:00
Górujący w rankingach polskich uczelni Uniwersytet Warszawski czeka wielkie święto - rocznica 200-lecia istnienia instytucji. Polskie Radio będzie patronować obchodom tego jubileuszu.
rozwiń zwiń