Historia może być atrakcyjna. "Nie używajmy wielkich słów"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 15:34
Czego dziś oczekuje młody odbiorca, oprócz rzetelnej wiedzy, w przekazie historycznym i jaki ma to być przekaz? Goście audycji "Naukowy zawrót głowy" mówili na przykładzie Powstania Warszawskiego o tym, jak przedstawiać wydarzenia historyczne, aby zainteresować najmłodszego odbiorcę.
Audio
  • Historia może być atrakcyjna. "Nie używajmy wielkich słów" (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
B-24 Liberator w hali B Muzeum Powstania Warszawskiego
B-24 Liberator w hali B Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Julia Sielicka-Jastrzębska/Wikipedia/CC

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego uważa, że popularyzowanie historii jest trudnym zadaniem. - Nie można używać wielkich słów opowiadając historię młodym ludziom, bo oni są patriotami, ale nie lubią słowa patriotyzm. W tym roku 500 wolontariuszy pracuje na rzecz obchodów Powstania Warszawskiego. To wspaniałe, bo oni dotykają najciekawszej historii spotykając się z powstańcami - zauważył.

Ołdakowski powiedział, że chce również opowiadać Powstanie językiem sztuki, bo jest on uniwersalny. - Tak dramatyczne wydarzenie, jakim było Powstanie idealnie się do tego nadaje - zauważył.

ZOBACZ: serwis specjalny Powstanie Warszawskie >>

Dziennikarka Edyta Poźniak, autorka "Kalendarium Powstania Warszawskiego" przyznała, że tworząc audycję chciała trafić do młodego słuchacza. - W związku z tym audycje musiały być niestety krótkie. 66 odcinków ma po 2,5 minuty. Musieliśmy z Witoldem Banachem zawrzeć w nich zarówno wspomnienie, ocenę historyczną, ale też elementy radiowego teatru tj. strzały czy wybuchy, które są ubarwieniem słów - podkreśliła.

W "Kalendarium", podobnie jak w książce redaktora Andrzeja Sowy, autora książki "1944. Powstańcze epizody", głos mają także uczestnicy historycznych wydarzeń. - Prezentujmy historię TYLKO w sposób bardzo atrakcyjny - powiedział. A redaktor Sowa wie, o czym mówi - jest bowiem współautorem cenionych i cieszących się uznaniem słuchaczy cykli: Kronika Powstania Styczniowego oraz Kalendarium Wielkiej Wojny.

"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Artur Wolski.

to/asz

Czytaj także

Prudential. Nad Warszawą znów powiewała polska flaga

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 10:34
- Pamiętam jak wykurzaliśmy Niemców z kawiarni, która była na dole. Bronili się jak mogli, a potem starali się nam odebrać budynek z powrotem. Nasze ataki jednak się udały, Niemcy zostali wygnani z Prudentialu - wspomina Danuta Kaszkur-Paszkowska ps. "Młoda".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: Muzeum Powstania Warszawskiego ma wymusić reakcję od widza

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 08:09
- Widz sam musi przyjść do muzeum i poczuć grozę zrujnowanego miasta, odnaleźć się w tej historii - mówił w radiowej Jedynce dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sierpień przez całe życie" - powstańcze losy rodziny Tadeusza Lewandowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 09:16
- Do dzisiaj jestem "zarażony śmiercią", jak mówiono o tamtych ludziach. Do dzisiaj uważam, że przeżyłem II wojnę światową i jestem jedną z jej ofiar. A jestem, bo straciłem dziadka, wuja, ojciec trafił do obozu i cudem ocalił życie, rozpadło się małżeństwo babci. (…) To wszystko stało się w wyniku Powstania Warszawskiego - mówił Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
rozwiń zwiń