Ludzie Nauki. Ekonomia pod zaborami i nowatorski podręcznik

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 20:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej finansuje młodych badaczy i ich projekty. Tym razem goście Krzysztofa Michalskiego opowiedzą o podręczniku, który zmieni naukę ekonomii Galicji.
Audio
  • Nowe programy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ludzie Nauki. Ekonomia pod zaborami i nowatorski podręcznik
Foto: East News/Glow Images

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej proponuje wiele różnych programów naukowych. Jednym z nich jest projekt Skills. - To projekt szkoleniowy, poprzez który naukowcy mogą rozwija umiejętności przydatne w świecie nauki, ale nie tylko, także w biznesie czy szkolnictwie. Formy wsparcia są różne: szkolenia, nagrody, staże, spotkania z mentorami - tłumaczy Adam Zieliński, zastępca dyrektora ds. działalności programowej FNP.

W ramach projektu Skills funkcjonują różne programy. - Uruchamiając program Mentoring, chcieliśmy umożliwić naukowcom kontakt z naukowcami bardziej od nich doświadczonymi, tj. mentorami, którzy mogą pomóc młodemu naukowcowi w badaniach - podkreśla Zieliński.

Dr Piotr Koryś z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, który w ramach programu Mentoring współpracuje z profesorem Maxem Schulze z London School of Economics and Political Sciences, bada historię gospodarczą ziem polskich pod zaborami. - London School of Economics ma jeden z nielicznych wydziałów historii gospodarczej na świecie. Prof. Schulze jest zaś ważnym historykiem Austro-Węgier. - Jego rady są bardzo cenne - mówi dr Koryś, który w swoich badaniach skupia się na Galicji. Stąd współpraca. - Próbujemy ocenić, w jaki sposób ziemie polskie rozwijały się pod zaborami. Nikt jeszcze nie analizował zaborów pod kątem takim jak np. PKB - dodaje.

Innym programem jest eNgage. - Chodzi w nim o to, by naukowcy zachcieli nie tylko popularyzować swoje badania, ale i angażować odbiorców w naukę - wyjaśnia Zieliński.

Mgr inż. Dariusz Aksamit, doktorant z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, w ramach programu eNgage (celem programu jest popularyzacja nauki wśród nienaukowców) realizuje projekt "Moja pierwsza książka eksperymentów", który jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

- Obecnie jestem na warsztatach dla młodzieży. Właśnie uczymy się lutować - mówi fizyk, z którym połączono się telefonicznie. - W naszej książce chodzi o to, że najlepiej uczy się przez praktykę i doświadczenie. Dajemy odbiorcom, czyli młodzieży, narzędzie do ręki, aby świat poznawali sami, w praktyce.

Więcej informacji o programach FNP w audycji "Naukowy zawrót głowy".

(ew, pg)

Czytaj także

Nauka nie zastąpi przyrody (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2011 08:52
Prof. Łukasz Turski (Piknik Naukowy Polskiego Radia): Ta impreza zmienia sposób myślenia ludzi. Pozwala im uwierzyć, że w Polsce można zrobić wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma podręczników do nauki historii i społeczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 09:08
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w zakładce "nowe podręczniki", nie ma żadnej pozycji do nauczania przedmiotu historia i społeczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milestone. Polacy, którzy złamali kod Enigmy, nareszcie docenieni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:45
"Kamień milowy" to prestiżowe wyróżnienie premiujące przełomowe odkrycia, które zmieniły cywilizację. Nagrodzono polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. Lepiej późno niż wcale!
rozwiń zwiń