X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Europejskie Centrum Solidarności dostępne dla każdego. My już tam byliśmy (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:00
W dniach, kiedy przypada 34. rocznica Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 26. rocznica strajków z 1988 roku, swoje podwoje otworzy nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. Radiowa Jedynka zaprasza w podróż po wnętrzach wyjątkowej placówki.
Audio
  • Dorota Truszczak zwiedza Europejskie Centrum Solidarności (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Prezydent RP Bronisław Komorowski (P) podczas zwiedzania stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Drugi dzień uroczystego otwarcia ECS zbiega się obchodami 34. rocznicy Sierpnia 80 i powstania NSZZ Solidarność oraz 26. rocznicy strajków z 1988 r.
Prezydent RP Bronisław Komorowski (P) podczas zwiedzania stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Drugi dzień uroczystego otwarcia ECS zbiega się obchodami 34. rocznicy Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 26. rocznicy strajków z 1988 r.Foto: PAP/Adam Warżawa

Centrum przypomina statek na pochylni, który stoi po lewej strony od bramy Stoczni, nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Celem Centrum ma być upowszechnienie wiedzy o Sierpniu '80 oraz popularyzacja dziedzictwa "Solidarności" w Polsce i innych krajach. Akt erekcyjny, który podpisano w 2005 roku głosi, że siedziba ECS powstaje, by: "(…) ten żywy pomnik – symbol zwycięstwa pokojowej rewolucji Solidarności - stanowił światowe centrum krzewienia idei wolności, demokracji i solidarności".

- Trwa wiele debat dotyczących naszej instytucji - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. - Jesteśmy bardzo młodzi, działamy siódmy rok, a już oddajemy wielki budynek, i to nie tylko muzeum, ale wielką przestrzeń publiczną. Staramy się oddać budynek z treścią. Zwykle budowa trwa dłużej, a jego wnętrza wypełnia się po otwarciu. My zrealizowaliśmy wystawę stałą w ciągu 6 miesięcy - relacjonuje.

/

Oprócz wystawy stałej, w Centrum znajduje się archiwum, sala wielofunkcyjna na 430 słuchaczy, ośrodek badawczo-naukowy, biblioteka na 100 tys. woluminów, wystawy czasowe oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Odbywać się tu będą konferencje, debaty, projekty dla dzieci i młodzieży, spektakle teatralne, pokazy filmowe (także w 3D).17 pomieszczeń w budynku ECS zajmą organizacje pozarządowe, które działają na rzecz dobra wspólnego, wolności i praw człowieka.

Europejskie Centrum Solidarności. Historia jeszcze się nie zamknęła >>

Basil Kerski podkreśla, że wystawa jest bardzo aktualna także w kontekście tego, co teraz dzieje się w Rosji i na Ukrainie . - Chcemy tworzyć mity, budować tożsamość narodu, eksperymentować. Nic nie jest zagwarantowane, codziennie podejmujemy decyzje dotyczące naszej tożsamości. Chcemy uświadomić młodym ludziom, że mogą tworzyć świat, decydować. Chcemy, żeby mieli przestrzeń doświadczenia zbiorowego, do której mogliby się odwołać - zapowiada dyrektor ECS.

Jeszcze przed otwarciem Europejskie Centrum Solidarności organizuje projekty edukacyjne i obywatelskie, konferencje i wykłady, kolekcjonuje opowieści, realizuje filmy, wydaje książki i gromadzi archiwalia. W zbiorach ECS zgromadzono już wiele tysięcy obiektów, od ulotek po stoczniową suwnicę.

ECS zwraca się z apelem o kontakt do wszystkich, którzy w domowych archiwach posiadają pamiątki solidarnościowe i chcieliby je udostępnić publiczności oraz naukowcom.

Wirtualna podróż po wystawie stałej:

Europejskie Centrum Solidarności odwiedziła Dorota Truszczak. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której pracownicy Centrum opowiadają o planach na przyszłość, zasobach archiwalnych, zbiorach  muzealnych i projektach edukacyjnych.

Oficjalne uroczystości otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbywają się w dniach 30 i 31 sierpnia.

Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw" >>>

(ew/asz)

"Making of" wystawy stałej:

Spot reklamujący otwarcie:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juliusz Machulski o 25-leciu wolności: polityka nie sprawdza się w filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:05
- Na temat polityki potrzeba poważnych dzieł, książek i filmów. Robić komedię z polityka to takie trochę kopanie leżącego - mówił w radiowej Jedynce reżyser Juliusz Machulski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rody uczone, czyli czym jest inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
Przez kilka lat redaktor Magdalena Bajer przygotowywała w Polskim Radiu (Program Pierwszy i Polskie Radio BIS) cykl audycji "Rody uczone" o rodzinach inteligenckich w Polsce. Teraz opowieści te ukazują się w formie książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność Walcząca, czyli mały sabotaż w PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 22:00
– Napisałem tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem oddać hołd działaczom tej grupy. Po drugie - to fantastyczny temat. Im więcej się dowiadywałem, tym bardziej byłem nim zafascynowany – mówił w Dwójce Igor Janke, autor książki "Twierdza" poświęconej Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:30
3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach powstała Pierwsza Kompania Kadrowa, która potem zmieniła się w Legiony Polskie. Rozpoczynają się obchody stulecia Legionów.
rozwiń zwiń