Holendrzy w Polsce. Od Saskiej Kępy po Żuławy

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 04:34
Olędrzy, Holędrzy, Olendrzy czy Holendrzy - wszystkie te terminy odnoszą się do Holendrów, którzy w przeszłości byli osadnikami ziem polskich na prawie holenderskim.
Audio
  • Śladami Olędrów (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Wiatrak w Palczewie - jedna z pozostałości po osadnikach holenderskich na Żuławach
Wiatrak w Palczewie - jedna z pozostałości po osadnikach holenderskich na ŻuławachFoto: Bartol/ Wikipedia Commons

Początek osadnictwa holenderskiego w Polsce datuje się na XVI wiek. - Pierwsza osada została założona na Żuławach w 1530 roku za panowania króla Zygmunta Starego - wyjaśnia Jerzy Szałygin, etnograf. Ich pojawienie się w Polsce związane było z prześladowaniami religijnymi w dawnych Niderlandach i potrzebami gospodarczymi.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Wówczas w wielu miejscach w Polsce ziemie znajdujące się na terenach, które okresowo zalewała woda, były nieużytkami. Polscy rolnicy nie wiedzieli w jaki sposób osuszyć ten teren. - Holendrzy mieli niesamowitą wprawę, bo nawet stanowiska archeologiczne, które zostały odkryte w Holandii wskazują na to, że oni już przed naszą erą według tego systemu gospodarowania i stawiania swoich domów prowadzili gospodarkę - mówi prezes Fundacji Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego TERPA.

Skąd Olędrzy wzięli się na ziemiach polskich i co po nich pozostało? Posłuchaj całej audycji!

"Naukowy zawrót głowy" poprowadził Krzysztof Michalski.
(sm, pg)

Czytaj także

Los Mieszka I - historia wielkiego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 14:42
- W definicji tego czym zarządzał Mieszko I, kim był, skąd pochodził, tylko częściowo są fakty niepodważalne - opowiada prof. Przemysław Urbańczyk, archeolog, autor książki "Mieszko Pierwszy Tajemniczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komandosi Zygmunta III - postrach Europy

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Okrutni, bezwzględni i niezwykle skuteczni. - Lisowczycy byli zawodowcami, mieli doskonałe wyczucie teatru wojny. Gdyby nie byli świetni, nikt by ich nie wynajmował - mówi historyk dr Radosław Lolo. Podobiznę lisowczyka namalował sam Rembrandt.
rozwiń zwiń