X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dlaczego komórki schodzą na złą drogę?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 12:00
Dzięki rozwojowi genetyki wiemy, ze komórka w określonych sytuacjach może z tzw. dobrej drogi zejść na drogę złą. I zamiast wypełniać funkcje pożyteczne dla organizmu, podejmuje funkcję agresora i wroga, który niszczy żywiciela. Dlaczego?
Audio
  • Dr Tomasz Stokłosa o badaniach nad nowotworowymi komórkami macierzystymi (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
 Dlaczego komórki schodzą na złą drogę?
Foto: fot. Wikipedia

Komórki macierzyste występują nie tylko w embrionach. Są też w mózgach czy płucach. Wskutek zmian genetycznych niektóre z nich mogą się zwyrodnić i zmienić w nowotworowe komórki macierzyste - czyli coś szalenie niebezpiecznego. - Z nich może odtworzyć się cała kolonia komórek nowotworowych - mów dr Tomasz Stokłosa z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Naukowcy karmią i hodują komórki nowotworowe, aby je badać i analizować. - Szukamy na powierzchni tych komórek cząsteczek, które są charakterystyczne dla komórek macierzystych, ale których nie widać pod mikroskopem - wyjaśnia dr Stokłosa.

Analizy pomagają nie tylko sprawdzić mechanizmy działania komórek macierzystych, ale i to, jak komórki tego typu unikają leczenia i na czym polega ich zabezpieczenie przed obumieraniem, a więc "nieśmiertelność". - To wiedza ostatnich kilkunastu lat. Dopiero 20 lat temu dowiedzieliśmy się, że istnieje coś takiego jak nowotworowe komórki macierzyste. Wówczas udowodniono, że jedna komórka może odtworzyć cały nowotwór - mówi dr Stokłosa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której dowiemy się, dlaczego możliwa jest nieśmiertelność komórek i jakie tory mutacyjne w jakich okolicznościach czynią z komórki zabójcę. A o zasadach przechowywania preparatów i komórek opowiadał biotechnolog Marcin Machnicki z Zakładu Immunologii WUM.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował Artur Wolski.

(ew/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka da się wyleczyć? Spada umieralność na najczęstsze nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 08:15
Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak wykryty u…dentysty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 20:00
Według American Cancer Society z powodu raka jamy ustnej i gardła co godzinę umiera jeden Amerykanin. Tymczasem wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń