Dlaczego komórki schodzą na złą drogę?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 12:00
Dzięki rozwojowi genetyki wiemy, ze komórka w określonych sytuacjach może z tzw. dobrej drogi zejść na drogę złą. I zamiast wypełniać funkcje pożyteczne dla organizmu, podejmuje funkcję agresora i wroga, który niszczy żywiciela. Dlaczego?
Audio
  • Dr Tomasz Stokłosa o badaniach nad nowotworowymi komórkami macierzystymi (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
 Dlaczego komórki schodzą na złą drogę?
Foto: fot. Wikipedia

Komórki macierzyste występują nie tylko w embrionach. Są też w mózgach czy płucach. Wskutek zmian genetycznych niektóre z nich mogą się zwyrodnić i zmienić w nowotworowe komórki macierzyste - czyli coś szalenie niebezpiecznego. - Z nich może odtworzyć się cała kolonia komórek nowotworowych - mów dr Tomasz Stokłosa z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Naukowcy karmią i hodują komórki nowotworowe, aby je badać i analizować. - Szukamy na powierzchni tych komórek cząsteczek, które są charakterystyczne dla komórek macierzystych, ale których nie widać pod mikroskopem - wyjaśnia dr Stokłosa.

Analizy pomagają nie tylko sprawdzić mechanizmy działania komórek macierzystych, ale i to, jak komórki tego typu unikają leczenia i na czym polega ich zabezpieczenie przed obumieraniem, a więc "nieśmiertelność". - To wiedza ostatnich kilkunastu lat. Dopiero 20 lat temu dowiedzieliśmy się, że istnieje coś takiego jak nowotworowe komórki macierzyste. Wówczas udowodniono, że jedna komórka może odtworzyć cały nowotwór - mówi dr Stokłosa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której dowiemy się, dlaczego możliwa jest nieśmiertelność komórek i jakie tory mutacyjne w jakich okolicznościach czynią z komórki zabójcę. A o zasadach przechowywania preparatów i komórek opowiadał biotechnolog Marcin Machnicki z Zakładu Immunologii WUM.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował Artur Wolski.

(ew/asz)

Czytaj także

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka da się wyleczyć? Spada umieralność na najczęstsze nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 08:15
Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak wykryty u…dentysty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 20:00
Według American Cancer Society z powodu raka jamy ustnej i gardła co godzinę umiera jeden Amerykanin. Tymczasem wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
rozwiń zwiń