Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
Audio
  • Legiony - nadzieja na wolną Polskę (Kalendarium Wielkiej Wojny/Jedynka)
Płk Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914 roku
Płk Józef Piłsudski ze swoim sztabem przed Pałacem Gubernialnym w Kielcach w 1914 rokuFoto: Vindicator/Wikipedia, domena publiczna

Legiony to pierwsza polska formacja wojskowa w XX wieku. Walcząc w czasie I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku i stały się zalążkiem Wojska Polskiego.

W skład Legionów weszły oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru austriackiego.

SERWIS SPECJALNY Wielka Wojna 1914 - 1918 >>>

Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia 6 sierpnia 1914 roku na teren zaboru rosyjskiego - do Królestwa Polskiego - I Kompanii Kadrowej, znajdującej się pod komendą Józefa Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich.

Kalendarium Wielkiej Wojny na antenie Jedynki >>>

Późniejszy naczelnik odrodzonej Polski liczył, że tym działaniem wywoła ogólnonarodowe powstanie i doprowadzi do utworzenia w Warszawie powstańczego rządu. - Spotkało go jednak potrójne zaskoczenie. Po pierwsze, Kadrówka wkroczyła do Królestwa Polskiego nie napotykając żadnego oporu. Po drugie, społeczeństwo Kielecczyzny przyjęło Strzelców wrogo. Wreszcie po trzecie, praktycznie nie zgłaszali się żadni ochotnicy chętni do udziału w powstaniu - podkreślał w "Kronice Wielkiej Wojny" red. Andrzej Sowa.

HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>

Jakie były kolejne etapy formowania się Legionów Polskich i jak wyglądał ich udział w I wojnie światowej - dowiesz się z nagrania audycji, którą prowadziła Dorota Truszczak.

pg, tj

Czytaj także

Koniec "belle époque", początek Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:06
Lata od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu I wojny światowej były czasem rozkwitu i postępu technicznego w Europie. Dlaczego zatem wybuchła wojna, skoro mieszkańcy Starego Kontynentu nauczyli się korzystać z dobrodziejstw pokoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa. Kolejne kraje ogłaszają mobilizację

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 07:00
29 lipca 1914 roku gazety były pełne dramatycznych doniesień. "Ilustrowany Kurier Codzienny" z Krakowa straszył swoich czytelników dramatycznym tytułem: "Bestia apokaliptyczna u progów Europy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat temu wyruszyła "Kadrówka". To był początek końca rozbiorów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:10
6 sierpnia 1914 roku z krakowskich Oleandrów wyruszyła do zaboru rosyjskiego I Kompania Kadrowa. Dała początek Wojsku Polskiemu i przeszła do legendy - opowiada w radiowej Jedynce historyk, profesor Janusz Odziemkowski.
rozwiń zwiń