X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tajemnice Westerplatte. Obrona pustych magazynów była symbolem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 20:30
- Nikt nie kwestionuje bohaterstwa polskich żołnierzy. To, co zrobili, przy tak ogromnej różnicy potencjałów obu stron było czymś wielkim - mówił w Jedynce Mirosław Maciorowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" .
Audio
  • Mirosław Maciorowski o obronie Westerplatte (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)

Przyjęło się, że od ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na polską placówkę 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej miała rozkaz utrzymać się przez 12 godzin, jednak wytrwała na stanowisku 7 dni. - Niemcy liczyli na to, że bardzo szybko poradzą sobie z polskimi żołnierzami. A jedna z gdańskich gazet już 1 września opublikowała informację o tym, że Westerplatte jest zdobyte - tłumaczył Mirosław Maciorowski.

Historię obrony Westerplatte i jej bohaterów, w tym dowódcy majora Henryka Sucharskiego oraz jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego utrwaliły w świadomości społecznej dwa filmy. "Westerplatte" Stanisława Różewicza z 1967 roku oraz "Tajemnica Westerplatte" Pawła Chocholewa z 2013 roku. Obydwa przedstawiają konflikt dwóch dowódców o sens prowadzenia dalszej walki.

II WOJNA ŚWIATOWA: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Drugiego dnia oblężenia, po ostrzelaniu placówki przez pancernik Schleswig-Holstein i odparciu ataku niemieckiej piechoty, Westerplatte zostało zbombardowane przez niemieckie bombowce. - Już 2 września major Sucharski chciał się poddać. Uznał, że zadanie zostało wykonane. W przeciwieństwie do kapitana Sucharskiego wiedział, że posiłki nie nadejdą. Uznał, że żołnierze i tak utrzymali się wystarczająco długo. Spotkał się jednak z oporem swoich oficerów - tłumaczył gość Jedynki.

Według filmu Chocholewa, Sucharski miał doznać ataku stresu bojowego, a nawet padaczki. Tę wersję wydarzeń kwestionują jednak historycy, w tym dr Jan Szkudliński z Muzeum II Wojny Światowej, z którym Mirosław Maciorowski miał okazję rozmawiać. - Po nalocie panowało na Westerplatte przekonanie, że wszystko zostało zniszczone. Sucharski zarządził wtedy palenie dokumentów. Dla jednych była to oznaka tchórzostwa, dla innych zachowanie racjonalne przed spodziewanym wejściem Niemców. Wtedy doszło do spięcia - podkreślił rozmówca Katarzyny Jankowskiej.

Dokładnie nie wiadomo jednak jaki miało ono przebieg. Istnieje na ten temat tylko jedna relacja,  zapisana w latach 50. XX wieku. Historycy nie traktują jej jednak poważnie. Dlatego występuje jedynie w popularnych opracowaniach nt. Westerplatte.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w tym o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku.

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Westerplatte: zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 09:00
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że sytuacja w kraju jest trudna, a dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Dąbrowski – skromny obrońca Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 06:00
Był potomkiem twórcy Legionów Polskich we Włoszech, generała Henryka Dąbrowskiego. Takie pochodzenie zobowiązywało. Franciszek Dąbrowski miał zasługi dla Polski nie mniejsze niż jego przodek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schleswig-Holstein - koń trojański Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 06:09
Oficjalnie przybył po to, by jego załoga mogła złożyć hołd poległym w sierpniu 1914 roku marynarzom zatopionego krążownika "Magdeburg", pochowanym na cmentarzu w Gdańsku.
rozwiń zwiń