Przewrót kopernikański w Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 15:45
Warszawska placówka na rok szkolny 2014/2015 przygotowała projekt "Przewrót kopernikański", którego celem jest edukacja przyrodnicza przez doświadczenie w klasach IV-VI szkoły podstawowej.
Audio
  • Przewrót kopernikański w Centrum Nauki Kopernik (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Centrum Nauki Kopernik w WarszawieFoto: mat. prasowe

W związku z tym Centrum Nauki Kopernik oferuje pakiet "Pracownia przyrody", składający się z różnych pomocy szkolnych, który będzie wdrażany w ramach działania pilotażowego w dzisięciu szkołach w Polsce. Całość wspierają fundusze unijne. Efekty pilotażu posłużą Ministerstwu Edukacji Narodowej do upowszechnienia nowej formuły edukacji przyrodniczej w szkołach.

O lekcjach przyrody, które pozwalają projektować i wykonać różne doświadczenia i eksperymenty naukowe pozwalające opisać i zrozumieć zjawiska przyrody w "Naukowym zawrocie głowy" mówili: prof. Łukasz Turski - fizyk, Robert Firmhofer - dyrektor CN Kopernik i Ryszard Świderski - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie

Ponadto w audycji informowaliśmy o sukcesach polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej w Rumunii. O tym jak zachęcić uczniów do zdobywania nie tylko szkolnej wiedzy mówili laureaci olimpiady: Paweł Zalecki (V LO Kraków) i Maciej Głowacki (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krośnie) oraz Waldemar Ogłoza - opiekun drużyny (Uniwersytet Pedagogiczny w  Krakowie), Tomasz Zając - nauczyciel z V LO z Krakowa i Grzegorz Stachowski – sekretarz generalny Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej.

Na koniec zapraszaliśmy na Festiwal Przemiany w CN Kopernik. Jego organizatorów interesuje szeroko rozumiany rozwój oraz zmiana, jaką wywołuje. Cechą organizowanej już po raz piąty imprezy jest interdyscyplinarność rozumiana jako spojrzenie na dany problem z różnych perspektyw. W dniach 4-7 września będą miały miejsce wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. O szczegółach opowiadał Łukasz Strzelczyk.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

pg/ag

Czytaj także

Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik z Jedynką - tak było!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
W sobotę 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się największa plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik otwarty

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 14:47
Niezwykłe gatunki roślin, widok na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy, spacer ścieżkami przypominającymi nadrzeczny krajobraz, to część atrakcji czekających na osoby, które wybiorą się do otwartego w sobotę ogrodu na dachu Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemiany z CNK

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 17:08
Od 4 do 7 września potrwa tegoroczna edycja Festiwalu Przemiany organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Celem Festiwalu jest uchwycenie najważniejszych zmian zachodzących we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń