Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
Audio
  • Młodzi polscy naukowcy z bogatym dorobkiem (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA
Foto: Glow Images/East News

Prof. Andrzej Dziembowski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN publikował już w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych m.in. w "Nature". - Czuję się nauczycielem, a nie mistrzem. Aby osiągnąć sukces w nauce, potrzebna jest determinacja i ciekawość naukowa - mówi. - Kluczowa jest też ciężka praca.

Prof. Dziembowski to laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki. W ramach subsydium profesorskiego będzie prowadził badania na temat działania genów w ludzkich komórkach, których celem jest zrozumienie molekularnych mechanizmów funkcjonowania żywych organizmów. - Staramy się zrozumieć mechanizmy ekspresji genów - wyjaśnia gość radiowej Jedynki. - Z DNA w procesie transkrypcji powstaje RNA, w tym mRNA, które wędruje z jądra komórkowego do cytoplazmy, gdzie następuje synteza białek. Chcemy zrozumieć, w jaki sposób jest regulowana stabilność tych cząsteczek RNA - mówi.

Profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie w ramach takiego samego subsydium będzie badał nowe mechanizmy transportu białek w komórkach nerwowych. Poznanie tych mechanizmów pozwoli na zrozumienie przyczyn wielu chorób neurodegeneracyjnych mózgu, takich jak autyzm, czy stwardnienie guzowate. - Komórka nerwowa to jedna z najbardziej skomplikowanych komórek w naszym ciele. Wiemy, że jej kształt zależy od funkcji, jakie pełni - wyjaśnia naukowiec. - Taka skomplikowana komórka ma kłopot z dostarczaniem do swoich części wszystkich potrzebnych jej elementów. W neuronach istnieją w tym celu specjalne sortownie, ale czasami nie działają one zbyt wydajnie i wtedy mamy do czynienia z chorobami - dodaje. Zespół prof. Jaworskiego zajmie się dwoma mechanizmami "sortowania".

Badania młodych polskich profesorów pomogą w opracowaniu nowych terapii i leków. Ich badania mają też na celu kształcenie nowej kadry. - Młodzi ludzie garną się do nauki - mówi prof. Dziembowski. - To dobra prognoza na przyszłość.

Audycję przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew/ag)

Czytaj także

W czym może nam pomóc mikroprzepływ?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 01:00
Gość jedynki pracuje na maleńkich kropelkach. Ale wyniki jego badań są monumentalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bakterie, które "robią" prąd

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 01:00
Odnawialne źródła energii to nie tylko słońce, woda czy wiatr. Prąd można otrzymać, wykorzystując bakterie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy: najlepszym serem do pizzy jest mozzarella

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 14:45
Włosi wiedzieli o tym od dawna, ale z radością przyjęli wiadomość, że tego samego zdania są nowozelandzcy uczeni.
rozwiń zwiń