Upadek II Rzeczypospolitej. Dlaczego ponieśliśmy klęskę?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:54
W poniedziałek wraz z "Gazetą Wyborczą" ukaże się dodatek "Ale Historia". W całości będzie poświęcony konsekwencjom klęski Kampanii Wrześniowej.
Audio
  • Publicysta Mirosław Maciorowski o konsekwencjach klęski Kampanii Wrześniowej (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Kapitulacja Warszawy 28 września 1939. Gen. Tadeusz Kutrzeba przybywa na spotkanie z gen. Johannesem Blaskowitzem. Fot. BundesarchivWikimedia Commons
Kapitulacja Warszawy 28 września 1939. Gen. Tadeusz Kutrzeba przybywa na spotkanie z gen. Johannesem Blaskowitzem. Fot. Bundesarchiv/Wikimedia Commons

O tym, na jakie wątki przede wszystkim zwrócono uwagę mówił w radiowej Jedynce publicysta Mirosław Maciorowski.

"Ale Historia" ukaże się dzień po 75. rocznicy kapitulacji Warszawy. Ale w audycji wspominamy również o podpisaniu traktatu między Niemcami i ZSRR, na mocy którego rozdzielono terytorium Polski między te państwa. Na mapie przestała wtedy istnieć II Rzeczpospolita.

W dodatku "Ale Historia" skupiono się przede wszystkim na konsekwencjach tego wydarzenia, choć znalazło się też miejsce na materiały o samej Kampanii Wrześniowej.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

O tym jak wykuwał się polski rząd na uchodźstwie mówi w wywiadzie prof. Jacek Tebinka. Przedstawiono też sylwetki głównych dowódców Kampanii Wrześniowej.

Osobne artykuły poświęcono sytuacji na Wschodzie - we Lwowie i w Wilnie, a także zbrodniom żołnierzy Wehrmachtu. - Niemcy żyli w błogim przekonaniu, że zbrodnie w Polsce popełniali tylko SS-mani, a nie do końca jest to prawda - podkreślił Mirosław Maciorowski.

Więcej o Kampanii Wrześniowej, a także o przyczynach jej klęski dowiesz się, słuchając całej audycji.

WRZESIEŃ 1939 - zobacz serwis specjalny >>>

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

bk/ag

Czytaj także

"Węzły pamięci" - historia Polski zapisana w hasłach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 05:12
Projekt "Węzły pamięci" to książka i płyta z archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Jest to historia Polski zapisana w hasłach, ułożonych przez czołowych polskich historyków. - To książka m.in. dla studentów, poszukujących jakiegoś klucza do historii - mówi prof. Michał Kopczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historie zapamiętane. "W sierpniu 1939 roku w Polsce panował hurraoptymizm"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 17:00
- Nastroje były takie, że Niemcy zostaną przez nas rozbici, bo mamy wspaniałe uzbrojenie i ducha, który na pewno poprowadzi nas do zwycięstwa - mówił w pierwszej odsłonie Jedynkowego cyklu "Historie zapamiętane" Dariusz Tryczyński, który w chwili wybuchu II wojny światowej miał 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna historia Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 20:07
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Dom Spotkań z Historią prezentują w Warszawie wystawę "Polacy wymazani". Plenerowa ekspozycja opowiada o historii Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.
rozwiń zwiń