Polskie Państwo Podziemne fenomenem w skali świata

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 04:59
Mimo klęski we wrześniu 1939 roku, Polska się nie poddała i stworzyła struktury swojego państwa. - Polskie Państwo Podziemne był fenomenem w okupowanej Europie, który nie zaistniał w żadnym innym kraju - opowiada dr Janusz Gmitruk.
Audio
  • 75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów 44
Rekonstrukcja historyczna walk w czasie Powstania Warszawskiego - Mokotów '44Foto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Polskie Państwo Podziemne powstało w niezwykłych okolicznościach. - Po dramatycznych wydarzeniach i klęsce wrześniowej, gdy całe społeczeństwo było w wielkiej traumie, nastąpiło powstanie zalążka organizacji konspiracyjnej, którą założyli wojskowi. Było to światełkiem w tunelu, że społeczeństwo polskie nie podda się jednak Niemcom, że sztandar walki o niepodległość zostanie podjęty - mówi dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Święto Polskiego Państwa Podziemnego >>> Przeczytaj
Doktor wyjaśnia, że pierwsze Państwo Podziemne zaistniało podczas Powstania Styczniowego. Powołano wówczas rząd i cały aparat administracyjny. - Ta idea zmaterializowała się po raz drugi po 75 latach i był to proces. Polskie Państwo Podziemne to był parlament, czyli polityczny komitet porozumiewawczy przetworzony na Radę Jedności Narodowej, rząd, policja, sądownictwo i armia - tłumaczy dyrektor muzeum.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Polskie Państwo Podziemne w czasie II wojny światowej, nawiązujące do tradycji podziemnego państwa z czasów Powstania Styczniowego, było fenomenem na skalę światową. Mimo panującego na ziemiach polskich bezwzględnego terroru, funkcjonowały wszystkie organa państwowe, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działał parlament, instytucje rządowe, funkcjonowała oświata, sądownictwo, rozwijała się kultura, organizowano formacje wojskowe. Była to szczególna walka o zachowanie ciągłości państwa i narodu.

W 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Niepodległości, która miała na celu syntetyczne pokazanie jego struktur oraz różnorodnych form działalności.

Żołnierze wyklęci >>>

"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.
(sm/ag)

Czytaj także

Upadek II Rzeczypospolitej. Dlaczego ponieśliśmy klęskę?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:54
W poniedziałek wraz z "Gazetą Wyborczą" ukaże się dodatek "Ale Historia". W całości będzie poświęcony konsekwencjom klęski Kampanii Wrześniowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajne nauczanie - największa akcja konspiracyjna w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 08:58
Dziś mija ćwierć wieku od powołania Służby Zwycięstwu Polski. To ona dała początek strukturom podziemnego państwa, które w czasie okupacji niemieckiej działały na rzecz podtrzymania polskości i budowały opór przeciwko okupantowi. Do nich należało również tajne nauczanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 10:17
W czasie drugiej wojny światowej miało ono własne siły zbrojne i struktury cywilne. Sieć tajnego nauczania i konspiracyjne wydawnictwa. Funkcjonowało dzięki determinacji i solidarności narodu - przypomniał profesor Krzysztof Komorowski z Katedry Historii Wojskowości Akademii Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń