Tales z Miletu. Czy z jego filozofii nadal warto korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 22:22
Powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz inicjatora badań nad przyrodą jako nauką. Należy do kanonu siedmiu mędrców. Czy nauka tak dawnych myślicieli może jeszcze być atrakcyjna?
Audio
  • Tales z Miletu - czy jest aktualny (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Tales z Miletu. Rycina z książki Illustrerad verldshistoria utgifven av E. Wallis. volume I, 1875 r.
Tales z Miletu. Rycina z książki "Illustrerad verldshistoria utgifven av E. Wallis. volume I", 1875 r.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

To jemu zawdzięczamy nauczane do dziś na lekcjach matematyki Twierdzenie Talesa. To on jako filozof, astronom, matematyk i podróżnik - wywodzący się z zamożnej i wpływowej rodziny Thelidów - zostawił potomnym wiele mądrych maksym. - Dołożyłbym też kwestię doradztwa politycznego - mówi dr Adam Górniak, filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tales sporo podróżował, dzięki czemu poszerzył swoją wiedzę o przyrodzie, a tym samym horyzonty. Będąc w Egipcie zauważył, że woda jest źródłem życia. Był też prężnym handlowcem - na prasach do oliwy zbił fortunę.

Nauka w radiowej Jedynce >>>

Mawiał: Niech ci raczej zazdroszczą, niż się nad tobą litują. - Grecy uważali, że człowiek powinien dążyć do maksymalizacji swoich zdolności. Jeśli się dorobiłeś, bądź z tego dumny. Będzie cię otaczać chwała i zawiść, ale to lepsze niż bycie przeciętnym - mówi dr Górski.

Tales wpłynął także znacząco na matematykę. - Zastosowanie Twierdzenia Talesa przekracza zakres wiedzy szkolnej. To kwestia geometrii jako takiej, a ta pomaga także w percepcji sztuki, perspektywy - mówi filozof.

Gdzie stosuje się dzisiaj Twierdzenie Talesa? "Lenistwo jest rzeczą uciążliwą”, ”nieznośny jest brak wychowania”, ”ucz się tego, co najlepsze” czy "nie wierz wszystkim” - czy dziś te mądrości życiowe są nadal aktualne? Szczegóły w audycji "Naukowy zawrót głowy", którą przygotował i poprowadził Artur Wolski.

(ew/asz)

Czytaj także

Bądźmy wniebowzięci! Żyjmy tak, by innym było z nami dobrze

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 09:51
- Żyć w zgodzie ze swoim sumieniem i tak, by po spotkaniu z nami ktoś powiedział: "przez chwilę byłem wniebowzięty, spotkałem człowieka, który pomógł mi uwierzyć, że życie jest piękne", to przepis uniwersalny - powiedział w Jedynce ks. Robert Chudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Skarga: Filozofia zaspokaja ciekawość, ale nie daje korzyści

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:00
18 września 2009 zmarła Barbara Skarga, uczona specjalizująca się w dziedzinie filozofii i etyki, w tym w historii myśli filozoficzno-społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
rozwiń zwiń