Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:20
Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
Audio
  • Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć? (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Plato i Arystoteles na fresku Rafaela
Plato i Arystoteles na fresku RafaelaFoto: Wikipedia/Public Domain

Platon kładł również ogromny nacisk na hierarchię społeczeństwa. Nadrzędną wartością była dla niego sprawiedliwość, choć sprawiedliwość platońska i ta dzisiejsza to całkiem różne kategorie.

Nauka w radiowej Jedynce >>>

Najważniejsze dla greckiego filozofa było państwo i jego dobro. Uważał, że dobre jest wszystko, co służy dobru państwa. Nawet kłamstwo rządzących jest pozytywne, jeśli jego zadaniem jest spełnienie wyższego celu.

"A jeżeli się do rządów zabiorą ludzie ubodzy i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa” - czy jego słowa wypowiedziane w Szkole Platońskiej są aktualne w XXI wieku? Jak obecnie rozumieć Szkołę Platońską?

O tym w kolejnej audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", której gościem była prof. Magdalena Środa, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmawiał Artur Wolski.

tj, pg

Czytaj także

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tales z Miletu. Czy z jego filozofii nadal warto korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 22:22
Powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz inicjatora badań nad przyrodą jako nauką. Należy do kanonu siedmiu mędrców. Czy nauka tak dawnych myślicieli może jeszcze być atrakcyjna?
rozwiń zwiń