Witold Lipski - najbardziej znany polski informatyk

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 15:00
Dla upamiętnienia Witolda Lipskiego Fundacja Rozwoju Informatyki, przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem dla Maszyn Liczących i Polskim Towarzystwem Informatycznym, ustanowiła 10 lat temu nagrodę dla młodych polskich naukowców za dorobek naukowy w dziedzinie informatyki i jej zastosowań.
Audio
  • Witold Lipski i nagroda jego imienia (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Witold Lipski - najbardziej znany polski informatyk
Foto: Glow Images/East News

W roku jubileuszowej, X edycji Nagrody im. Witolda Lipskiego i 65. rocznicy urodzin jej patrona przypomnieliśmy w Jedynce postać tego wybitnego polskiego informatyka, który zmarł przedwcześnie w 1985 roku w Paryżu.

Witold Lipski w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju trzech ważnych i trudnych kierunków badawczych: kombinatoryki, teorii wyszukiwania informacji oraz geometrii obliczeniowej. W każdej z tych dziedzin opublikował wiele prac, które przyniosły mu światowy rozgłos. Najbardziej znanym jego wynikiem była matematyczna teoria baz danych z niepełną informacją.

Gośćmi "Naukowego zawrotu głowy" byli: prof. Krzysztof Apt – jeden z pomysłodawców Nagrody im. Witolda Lipskiego i członek jury oraz  dr Jakub Radoszewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego - tegoroczny zdobywca nagrody.

W audycji szukaliśmy także odpowiedzi na pytanie, dlaczego informatyka jest specjalnością młodych Polaków, wielokrotnie nagradzanych na konkursach programistycznych.

Rozmawiała Dorota Truszczak.

pg

Zobacz więcej na temat: informatyka NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden bit w walizce, czyli komputer XYZ i 65 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 12:00
Zaczęło się od pasji kilku młodych ludzi, którzy nie potrafili nawet dobrze lutować. To oni zbudowali pierwszy polski komputer.
rozwiń zwiń