X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Osteoporoza. Dlaczego "cichy złodziej kości" atakuje?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 00:01
Statystyka jest brutalna. Co pół minuty jakaś kość łamie się z powodu osteoporozy. Jak temu zapobiec, z okazji Światowego Dnia Osteoporozy zastanawiają się Artur Wolski i jego goście.
Audio
  • Osteoporoza - cichy niszczyciel kości (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Osteoporoza. Dlaczego cichy złodziej kości atakuje?
Foto: Glow Images/East News

20 października, jak co roku, obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Po raz pierwszy został on zorganizowany w 1996 roku przez Brytyjskie Narodowe Towarzystwo Osteoporozy (United Kingdom's National Osteoporosis Society) wspierane przez Komisję Europejską.

W Polsce na osteoporozę choruje około 3-5 miliona osób, a co 30 sekund dochodzi do złamania kości z powodu właśnie osteoporozy. Prowadzą one do ograniczenia sprawności, kalectwa, a nawet do śmierci. W Polsce zagrożonych jest aż 40 procent kobiet i 15 procent mężczyzn powyżej 50. roku życia. 
- Osteoporoza jest długo bezobjawowa. Możemy żyć bez żadnych kłopotów. Do lekarza trafiamy dopiero po złamaniu i dowiadujemy się, że na osteoporozę chorujemy od wielu lat - przekonuje w "Naukowym zawrocie głowy" dr Rafał Plebański, lekarz-ortopeda z kliniki Zdrowej Kości w Łodzi.

Profilaktyka polega na diecie i higienicznym trybie życia. Ważny jest ruch. - Podstawową sprawą jest aktywność fizyczna - mówi mgr Marcin Baranowski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego Wydziału Rehabilitacji Ruchowej w Warszawie, specjalizujący się w rehabilitacji ruchowej. - Bodźce mechaniczne związane z pracującymi mięśniami stymulują kość do rozwoju. Bieganie, skakanie, gry zespołowe, taniec, chodzenie po górach, tenis - dodaje.

Jakie są przyczyny osteoporozy, dlaczego kość staje się krucha i ulega złamaniu, jakie nowe leki do walki z osteoporozą są dostępne na rynku, czy istniej skuteczna profilaktyka i jaką rolę odgrywa rehabilitacja, dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiał Artur Wolski.

(ew, pg)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA osteoporoza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Telemedycyna nie ma nic wspólnego z Kaszpirowskim...

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
To ważny i niezwykle potrzebny dział medycyny. Lekarze prof. Henryk Skarżyński oraz dr Ewa Piotrowicz opowiadali w "Czterech porach roku" o szerokim zastosowaniu tej metody opieki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reumatyzm, czyli problem, który dotyka dużych i małych

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 14:41
- To mit, że choroba reumatyczna jest chorobą wieku starczego, bo to się kojarzy raczej z chorobą zwyrodnieniową. Zapalne choroby reumatyczne dotyczą natomiast osób w wieku produkcyjnym, pomiędzy 30. a 50. rokiem życia - mówi w Jedynce prof. Brygida Kwiatkowska.
rozwiń zwiń