Dziedzictwo Jana Karskiego. Jaką misję kurier pozostawił nam?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
Misje Jana Karskiego pozwoliły krajom zachodnim poznać polską rzeczywistość wojenną. Co istotnego dla historii Polski i świata zrobił wysłannik? Jakie zadanie pozostawił nam do wypełnienia? O tym rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
Audio
  • Dziedzictwo Jana Karskiego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/ mat. pras.

Na Uniwersytecie Warszawskim 5 i 6 listopada odbędzie się konferencja naukowa "Pamięć i odpowiedzialność", poświęcona osobie Jana Karskiego. - Będziemy na niej poruszać zagadnienia związane z pamięcią i odpowiedzialnością, wychodząc od dziedzictwa Jana Karskiego, od jego misji poinformowania aliantów o zagładzie (Żydów - dop. red), która odbywała się w Europie, głównie na ziemiach polskich oraz implikacji owej misji - mówi Anna Geller z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Na konferencji będzie mowa o różnych narracjach i pamięciach w historii. - Coraz więcej rozmawia się o odpowiedzialności za to, co działo się w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich. O dziedzictwie Karskiego mówimy nie tylko w czasie przeszłym, ale również w teraźniejszym - opowiada Anna Geller.
Jan Karski w Radiach Wolności >>>
Lena Dąbkowska-Cichocka, przedstawicielka Muzeum Historii Polski, przyznaje, że wojenne oraz powojenne losy Jana Karskiego pokazują, że był on człowiekiem wolności. - Kontekst wolności i przeciwstawieniu się totalitaryzmowi jest polem do dyskusji i dotyczy ona również w teraźniejszości. Mamy cały czas państwa, w których totalitaryzmy są obecne i bardzo często funkcjonują w najstraszliwszy sposób - komentuje przedstawicielka Muzeum Historii Polski.
Anna Geller dodaje, że dziedzictwo Jana Karskiego ma charakter uniwersalny. - Z tego też powodu chcemy tym tematem zainteresować jak najwięcej osób i włączyć je do dyskusji. Z Rwandy przyjedzie Assumpta Mugiraneza, która zajmowała się badania porównawczymi ludobójstwa w Rwandzie i zagłady Żydów w Europie - mówi przedstawicielka Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.
Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>
W programie rozmawialiśmy również o Dniach Karskiego w Lublinie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
"Naukowy zawrót głowy" poprowadziła Katarzyna Jankowska.

Czytaj więcej o Janie Karskim >>>
(sm/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karski i Kaya. "Był mi najbliższym człowiekiem"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 10:00
Kaya Mirecka-Ploss, wspomina emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego Jana Karskiego, który chciał powstrzymać Holokaust.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 04:35
W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń