Kalendarium Wielkiej Wojny - starcia na lądzie, morzu i w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 11:23
Pod koniec października 1914 roku - po trzech miesiącach wojny - było zbyt wcześnie na mówienie o jakichkolwiek rozstrzygnięciach. Obie strony doznawały klęsk i odnosiły zwycięstwa, często jednak były to sukcesy pyrrusowe.
Audio
  • Kalendarium Wielkiej Wojny - starcia na lądzie, morzu i w powietrzu (odc. 5) (Jedynka)
Rosyjski pancernik Pałłada wchodził w skład Floty Bałtyckiej. Został zatopiony na początku wojny 11 października 1914 przez niemiecki okręt podwodny U-26.
Rosyjski pancernik "Pałłada" wchodził w skład Floty Bałtyckiej. Został zatopiony na początku wojny 11 października 1914 przez niemiecki okręt podwodny U-26.Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Oto jeden z przykładów. 9 października 1914 roku Niemcy zdobyli Antwerpię. Belgijskie miasto  ufortyfikowane aż w 24 miejscach broniło się przez 10 dni. Niestety, niemiecka artyleria zmogła bohaterskich obrońców. Niemcy odtrąbili zdobycie Antwerpii jako wielki sukces. Nie informowali jednak do końca, że wzięcie miasta kosztowało życie około 40 tysięcy żołnierzy.

I podobne, niepełne informacje przeważały w ówczesnej prasie. 28 października miało miejsce ważne wydarzenie, o którym prasa być może cokolwiek napisała, ale w terminie późniejszym. Austriacki trybunał w Sarajewie osądził sprawców i wspólników zamachu na arcyksięcia Ferdynanda i jego małżonkę. Wyroki były surowe.
Radiowa Jedynka prezentuje "Kalendarium Wielkiej Wojny" >>>

Wojna 1914 roku nie była jeszcze konfliktem totalnym, jak wojna przyszła, druga światowa. Niemniej jednak w użyciu były już samoloty, mówiliśmy chyba w poprzedniej audycji, że niemiecka bomba spadła w Paryżu nieopodal wieży Eiffla. 11 października 1914 niemiecka łódź podwodna zatopiła rosyjski pancernik "Pałłada". - Nie był to jedyny morski niemiecki sukces w październiku 1914 roku. Bo oto cztery dni później łódź podwodna U-9 zatopiła brytyjski krążownik "Hawke". A 29 października Turcja, która niedawno przystąpiła do wojny, zbombardowała rosyjskie porty, między innymi Odessę i Sewastopol. I co ciekawe, największą siłę tureckiej marynarki stanowiły dwa niemieckie krążowniki "Goebel" i "Braslau" - opowiada red. Andrzej Sowa.
Wielka Wojna 1914 - 1918. Zobacz serwis specjalny >>>

Zaś pułk legionów walczył w składzie armii austriackiej gen. Victora Dankla i brał udział w ofensywie zmierzającej w stronę Dęblina i dalej do Warszawy. Ofensywa ta skończyła się niepowodzeniem, ale Polacy walczyli bardzo dzielnie. W czasie ofensywy pułk został rozdzielony. Poszczególne bataliony wykonywały samodzielne zadania.

Zapraszamy do wysłuchania piątego odcinka Kalendarium Wielkiej Wojny, którego gościem był - red. Krzysztof Mika.

Polska na drodze do niepodległości >>>

Audycje z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" pojawiają się na antenie radiowej Jedynki w ostatnie wtorki miesiąca od czerwca do grudnia 2014 roku. Zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(asz)

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech przez łzy. Dramat wojny na rysunkach satyrycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:00
Znakomicie służyła celom propagandowym, bo rozumieją ją zarówno profesorowie, jak i robotnicy. Karykatura była ważnym narzędziem komunikacji w czasie I wojny światowej. Najciekawsze rysunki z tego okresu można zobaczyć w warszawskim Muzeum Karykatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa w polskich pamiętnikach

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 22:00
Polacy masowo zapisywali swoje wojenne refleksje. Jak postrzegali konflikt z lat 1914-1918?
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa. "Obiecuję wam powrót do domu, zanim opadną liście z drzew"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 04:08
Sto lat temu o tej porze roku od dwóch miesięcy trwała I wojna światowa. Pochłonęła już tysiące ofiar, jednak najgorsze miało dopiero nadejść. Czy Europejczycy zdawali sobie sprawę z konsekwencji konfliktu, który dopiero się zaczął?
rozwiń zwiń