Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich kopalniach?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 15:00
Prawie wszystkie kopalnie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego należą do kategorii zagrożonych wybuchem metanu. Tradycyjne metody usuwania tego gazu ze stref eksploatacji są mało wydajne i kosztowne. Zagrożenie wciąż istnieje. Jest jednak szansa, żeby kopalnie były bezpieczniejsze.
Audio
  • Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich kopalniach metanowych? )Naukowy zawrót głowy / Jedynka)
Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice w Katowicach
Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" w KatowicachFoto: Lestat (Jan Mehlich)/Wikipedia/CC

Jest szansa na prawie dwukrotne zwiększenie bezpieczeństwa w kopalniach metanowych. Państwowy Instytut Geologiczny opracowuje metodę, która pozwoli na wydajne usuwanie metanu przed wydobyciem węgla.

Od 1990 roku w polskich kopaniach doszło d ponad 40 pożarów lub wybuchów, w których wielu górników odniosło obrażenia lub poniosło śmierć. Ostatnio doszło do wybuchu w kopalni Mysłowice-Wesoła.

- Kopalnie prowadzą odmetanowanie w trakcie lub tuż przed podjęciem eksploatacji. W naszym projekcie chodzi o usunięcie metanu na kilka lub kilkanaście lat przed rozpoczęciem wydobycia - mówi dr Janusz Jureczka z Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego.

Metoda polega na wierceniu otworów z powierzchni. Otwory jednak nie są pionowe, lecz kierunkowe, a w poziomie węgla biegną już zupełnie horyzontalnie. - Gdyby wiercić tylko pionowo, to kontakt otworu z węglem jest minimalny. Otwór horyzontalny to dużo większy obszar drenażu - wyjaśnia gość Jedynki.

Czy nowa metoda przyjmie się w górnośląskich kopalniach? Szczegóły w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy", którą przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew, pg)

Czytaj także

Wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Końcowy etap poszukiwań

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 15:43
W kopali Mysłowice-Wesoła opadła woda w podziemnym rozlewisku, które stanęło na drodze ratownikom poszukującym zaginionego górnika. Grzegorz Standziak ze sztabu akcji poinformował, że poziom obniży się wkrótce do wysokości umożliwiającej prowadzenie poszukiwań.
rozwiń zwiń