Marek Aureliusz - z zawodu cesarz, z zamiłowania filozof

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
Marek Aureliusz mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". O co według niego warto starać się w życiu?
Audio
  • Marek Aureliusz - filozof na tronie (Naukowy zawrót głowy / Jedynka)

Ten słynny władca, filozof na tronie (cesarz rzymski od 161 roku n.e.) głosił też: "nie czyń nic bez rozwagi i działaj według obmyślonego planu". - Rządził w trudnych czasach, walczył o utrzymanie granic cesarstwa - mówi w radiowej Jedynce Tomasz Mazur. Marek Aureliusz wolał filozofować niż rządzić, ale władał dobrze, bo potrafił powściągać emocje, rozwiązywać problemy.

Cesarz musiał radzić sobie z trudnymi, a nawet tragicznymi sytuacjami. W jego dzienniku zatytułowanym "Rozmyślania" znajdujemy techniki postępowania i akceptowania scenariuszy życia. Czy są one wciąż aktualne w XXI w.? Co jest podstawowym zadaniem i pracą człowieka?
***

Prowadził: Artur Wolski 
Goście:
Tomasz Mazur - filozof (założyciel Centrum Praktyki Stoickiej, organizator publicznych warsztatów i seminariów filozoficznych)
Tytuł audycji:
Naukowy zawrót głowy
Data emisji:
5.11.2014
Godzina emisji:
23.38

(ew/ag)

Czytaj także

Wiem, czy nic nie wiem. Czy Sokrates jest aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 17:00
Największym dziełem Sokratesa było jego własne życie. Miał powiedzieć "Wiem, że nic nie wiem". Czy w dobie społeczeństwa informacyjnego może to być ciągle aktualna dewiza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tales z Miletu. Czy z jego filozofii nadal warto korzystać?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 22:22
Powszechnie uznawany jest za pierwszego filozofa cywilizacji zachodniej oraz inicjatora badań nad przyrodą jako nauką. Należy do kanonu siedmiu mędrców. Czy nauka tak dawnych myślicieli może jeszcze być atrakcyjna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:20
Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nic śmierci do nas. Epikur i jego filozofia

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 11:00
"Śmierć, najstraszniejsze z nieszczęść, wcale nas nie dotyczy, bo gdy my istniejemy, śmierć jest nieobecna, a gdy tylko śmierć się pojawi, wtedy nas już nie ma". Czy starożytny filozof może pomóc nam w oswojeniu się ze śmiercią?
rozwiń zwiń