X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

X Pawilon - aby stąd uciec Piłsudski udawał chorego psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2014 11:16
Na terenie Cytadeli Warszawskiej, między ulicą Skazańców a ulicą Trojaka stoi X pawilon - w czasie zaborów areszt śledczy i miejsce martyrologii więźniów politycznych.
Audio
  • Jerzy Wągrodzki oprowadza po X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Cytadela warszawska
Cytadela warszawskaFoto: © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland / CC-BY-SA-3.0

Historycy uważają, że przez Cytadelę przeszło około 40 tysięcy bojowników, patriotów i rewolucjonistów walczących o niepodległą Polskę, oraz przemiany społeczne.

Cela
Cela Romualda Traugutta w X Pawilonie CW

- Nie ma spisu więzień z tego okresu, wiemy tylko, że w X pawilonie były w sumie 84 cele, połowa z nich pojedynczych. W celach zbiorowych upychano tylu aresztantów ilu dało się zmieścić - opowiada Jerzy Wągrodzki.

Wśród więźniów X Pawilonu byli m.in. Romuald Traugutt i Józef Piłsudski, któremu udało się wydostać z Cytadeli dzięki symulacji choroby psychicznej. - Wszystkich innych chorych odsyłano wtedy do lazaretu więziennego, a stamtąd nadal nie było ucieczki - uzasadnia decyzję wodza Wągrodzki.

W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej trwa rewitalizacja. Odtworzona i powiększona za sprawą stanowisk multimedialnych ekspozycja otwarta zostanie w 2015 roku.

Co znajdowało się na terenie, na którym po upadku powstania listopadowego powstała Cytadela i czy twierdza spełniła swoją rolę dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Dorota Truszczak
Gość: Jerzy Wągrodzki - kustosz Muzeum X Pawilonu
Data emisji: 8.11.2014
Godzina emisji: 23.30

(asz,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie listopadowe – klęska na własne życzenie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 06:00
Rządy cara Mikołaja I, łamanie przez niego konstytucji z 1815 roku, wprowadzenie cenzury, prześladowania organizacji patriotycznych – to główne przyczyny wybuchu powstania listopadowego. Do ujścia nastrojów rewolucyjnych doszło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek. Ostatnia "Kronika Powstania Styczniowego" w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:02
Niewątpliwie do klęski powstania styczniowego przyczyniło się aresztowanie jego ostatniego dyktatora. Romuald Traugutt nie próbował zresztą ratować życia i w śledztwie nikogo nie wydał. Rosjanie stracili go 5 sierpnia 1864 roku.
rozwiń zwiń