Rewelacyjne polskie odkrycia w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 16:58
- W miejscu, gdzie nikt nie spodziewał się niczego poza starożytnym śmietniskiem odkryliśmy cmentarzysko, które rozwijało się przez 4 tys. lat - mówi prof. Karol Myśliwiec.
Audio
  • Prof. Karol Myśliwiec o odkryciach archeologicznych w Sakkarze (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Piramida Schodkowa w Sakkara, wzniesiona ok. 2790 r. p.n.e.
Piramida Schodkowa w Sakkara, wzniesiona ok. 2790 r. p.n.e.Foto: Hajor/Wikimedia Commons/cc-by-sa

Ekipa pod jego kierunkiem od niemal 20 sezonów odsłania przy najstarszej piramidzie świata nieznaną część nekropoli dygnitarzy Starego Państwa. Rewelacyjne odkrycia grobowca Merefnebefa, kapłana Nefertuma czy generała Ichiego okazały się być częścią skomplikowanego, wielowarstwowego i wielopiętrowego cmentarzyska.

Jak powstawała ta nekropola i jak rozrastała się jej struktura? Prof. Karol Myśliwiec przypuszcza, że odpowiedź na te pytania znajdzie analizując i badając tzw. "suchą fosę" - ogromną strukturę skalną w formie rowu o głębokości do 20 m i szerokości do 40 m, w której ścianach zlokalizowano część grobowców.

Jakie cechy musi posiadać dobry archeolog i kiedy na wykopaliskach dzieją się najciekawsze rzeczy, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Karol Myśliwiec - egiptolog, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
Data emisji: 17.11.2014
Godzina emisji:21.37

(asz, pg)

Czytaj także

Papirusy to nie hieroglify. Papirolog to nie archeolog

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 16:07
Czym zajmują się papirolodzy? Zapewne większość z Was myśli, że odczytywaniem egipskich hieroglifów. Trop jest dobry, ale nie do końca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cud z Faras, którego dokonali Polacy. Skarby kultury zasypane tonami piasku

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:08
Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło nową Galerię Faras, prezentującą jedne z najważniejszych skarbów kultury znajdujących się w Polsce. - Zaoferowano mi 5 stanowisk i wybrałem Faras, bo wiedziałem, że jest najbardziej obiecujące. Zdecydowałem się zaatakować najtrudniejszy teren i po trzech tygodniach naszym oczom ukazały się pierwsze freski - mówi prof. Kazimierz Michałowski.
rozwiń zwiń