Polacy w Wehrmachcie - temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 15:29
Po II wojnie światowej nie mówiono dużo o Polakach wcielonych do Wehrmachtu, bo pachniało to zdradą narodową - mówi prof. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • Polacy w Wehrmachcie (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Żołnierze Wehrmachtu podczas inwazji na Polskę w 1939 roku
Żołnierze Wehrmachtu podczas inwazji na Polskę w 1939 rokuFoto: Wikimmedia Commons, public domain

- Te osoby były postrzegane, jako zdrajcy, którzy walczyli z Polakami i ich zabijali - dodał gość Jedynki.

Prof. Eugeniusz Cezary Król przyznaje, że Joachim Ceraficki, autor i bohater książki o wojennych losach Polaków ze Śląska i Pomorza, miał wiele szczęścia, że przetrwał gehennę wojenną i nie doznał po II wojnie żadnych wyraźnych szykan. Jak podkreśla historyk, wiele osób w podobnej sytuacji, co Ceraficki znalazła się w dużo gorszym położeniu.

Joachim Ceraficki został wcielony do Wehrmachtu jako obywatel Rzeszy trzeciej kategorii. - Te osoby znając język polski i niemiecki mogły odpowiednio się zachować, ale musiały się bardzo pilnować. Ceraficki był ciągle traktowany jako gorszy Niemiec, więc z natury rzeczy podejrzany – zaznaczył.

Według prof. Króla losy tych ludzi zapisane są przede wszystkim w przekazie rodzinnym. - Ten temat przykryła dość spora warstwa kurzu. Takich świadectw jak Cerafickiego nie możemy już spodziewać się za dużo – powiedział.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Katarzyna Jankowska

Gość: Prof. Eugeniusz Cezary Król (dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 22.11.2014

Godzina emisji: 23.37

to, pg

Czytaj także

Losy volksdeutschów w Polsce po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 06:11
28 lutego 1945 Krajowa Rada Narodowa wydała dekret dotyczący volksdeutschów "o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego wrogich elementów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 15:50
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Dom Spotkań z Historią prezentują wystawę plenerową "Polacy wymazani". Zdjęcia i teksty składają się w opowieść o polsko-niemieckim sąsiedztwie, pokojowym początkowo współistnieniu Niemców i Polaków oraz antagonizmach narastających po dojściu do władzy nazistów .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berlin nie chce brać na siebie procesów z poszkodowanymi przez III Rzeszę

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 15:23
Rząd w Berlinie uważa za niedopuszczalne pozwy wobec niemieckiego państwa osób prywatnych, które ucierpiały przez hitlerowskie Niemcy - oświadczyła w piątek rzeczniczka MSZ.
rozwiń zwiń